Projekty

Zadání znělo jasně: Navýšit kapacitu na maximum

Zadání znělo jasně: Navýšit kapacitu na maximum

Studie malého penzionu, který byl přestavěn z vícegeneračního rodinného domu ve velmi žádané lokalitě v obci Lednice na jižní Moravě, byl z hlediska prosazení na stavebním úřadě náročným projektem. Podařilo se však na 100%. V této lokalitě není povoleno dvoupatrových domů, pouze podkrovním vestaveb. První studie jiné architektonické kanceláře byla smetena ze stolu. My jsme však uspěli. Část objektu, který se nachází ve dvorní části a má pultovou střechu, byl hlavním středobodem. V této části ve druhém patře můžou být 3 apartmány, které majitelce můžou vydělat každoročně statisíce. Architektonická kancelář z Brna, která tuto část navrhovala, bez převisu pultové střechy neuspěla. Jelikož druhé patro působilo obrovsky, stavební úřad návrh neschválil. Jednoduchá změna, kterou jsme navrhli, umožnila přijetí stavebních úprav. Prostě jsme přidali převis pultové střechy, opticky se tak z patra stala půdní vestavba a stavební úřad projekt schválil. Jednoduché a účinné.

Číst více
Jak na založení stavby, jaké cihly použít na první řadu?

Jak na založení stavby, jaké cihly použít na první řadu?

Na obrázcích je vidět hrubá stavba, kde nebyly použity správné cihly pro první řadu zdění. Když ještě chybí střecha, obvodové zdivo stavby vytvoří z vašeho domu bazén. Při dešti se voda drží na základové desce, je v přímém kontaktu se zdivem a zdivo vodu natahuje. Jak by správně měla vypadat cihla pro první řadu hrubé stavby? Měla by být opatřena hydrofobizovanou částí. To znamená, že by měla být opatřena nátěrem, který znemožňuje nasáknutí vody do cihly a zamezuje dalšímu vzlínání výše do zděné konstrukce. Jsou dvě možnosti. Buď si takovou cihlu koupit již od výrobce, což je dražší varianta. Nebo si takovou cihlu vytvořit. Použije se běžná cihla, která bude tvořit hrubou stavbu a pomocí namáčení se opatří do výšky 5 cm například asfaltovou vrstvou. Upozorňujeme, že nepostačí pouze natření z vnitřní strany cihly. Voda se dostane i do spár i spodní částí cihly.

Číst více
Studie bungalovu a její orientace ke světovým stranám

Studie bungalovu a její orientace ke světovým stranám

Ve Staročernsku jsme řešili studii, kde jako u každé jiné studie je potřeba precizně vymyslet dispozici tak, aby proslunění bylo ideální. Sluneční světlo vytváří v lidském organizmu potřebné procesy, které jsou potřebné k zdravému fungování. Tam kde svítí nejméně, musí být umístěny místnosti, kde člověk netráví svůj čas a naopak. Zde jsou rozepsány jednotlivé místnosti, kde je umístění ideální a proč: Garáž, technická místnost, koupelna, toaleta, chodba apod. – U těchto typů místností není potřeba téměř žádného proslunění tudíž je ideální je umísťovat na severní fasády či do vnitřní části objektu. Dětské pokoje – Nejlépe na západ. Jelikož děti tráví v pokoji nejvíce času po škole, to znamená od cca 14 hodin (v létě) do večera. Právě na západní fasádě je proslunění od poledne do západu. Ložnice – Ideálně na východ. Je to trochu subjektivnější záležitost, ale obecně je východ ideální hlavně kvůli vstávání. Brzké slunce nastartuje dospělého člověka do pracovního dne. Obývací pokoje – Jih a západ. V obývacím pokoji trávíme nejvíce času, především odpoledne, tudíž musí být nejvíce prosluněn. V letních měsících je takto orientovaný obývací pokoj od cca 10 hodin do večera proslunění. Kuchyně – Ta musí být taktéž prosluněná, avšak velmi častá podmínka bývá orientace oken ke vstupu. Z kuchyně je potřeba vidět přicházejí návštěvu a další osoby do domu. Terasa – Na západ či jih. Na terase se většinou tráví čas v odpoledních hodinách. Vstup/předsíň – Na sever či východ. Není nutné, aby předsíň byla prosluněná.

Číst více
Dotace zelená úsporám zaplatí až 15 % z celkových nákladů

Dotace zelená úsporám zaplatí až 15 % z celkových nákladů

Během roku 2018 naše projekční kancelář řešila kompletní rekonstrukci rodinného domu na Chrudimsku.  Bude se měnit dispozice v prvním patře, kompletně se vybuduje druhé patro i s novou střechou, dům se bude zateplovat a opatří se i vzduchotechnikou. Veškeré rozvody budou nové, podlahy, prostě rekonstrukce od A až do Z. Odhadované náklady na tyto práce stavební firmou jsou cca 3,2 miliónu Kč. Přičemž rekonstrukce bude prováděna svépomoci, kde předpokládáme náklady 1, 5 až 2,2 miliónu Kč. Naše kancelář zajišťovala výpočty, projekt a kompletní vyřízení dotace Nová zelená úsporám, kde jsme zajistili 230 000,- Kč čistého zisku pro investora. Ten neřešil kvůli dotaci nic, vše jsme odmakali my. Vyplatí se taková dotace? Posouzení je už na Vás.

Číst více
Stavba svépomoci vs. stavební firmou

Stavba svépomoci vs. stavební firmou

Všeobecně jsou známy dva způsoby, jak zrealizovat rodinný dům a to svépomoci nebo dodáním od stavební firmy. Když se staví svépomoci, je potřeba si zajistit stavební dozor (odborník, který Vás bude kontrolovat). Některé stavební činnosti pak vykonává vyloženě investor a na některé si zve samostatně jednotlivé řemeslníky.   V Projekci Machač se častěji setkáváme s realizací svépomoci. Je to způsob, který vychází finančně výhodněji, avšak je mnohem složitější, zdlouhavější a i rizikovější.   Kolik můžeme ušetřit při stavbě svépomoci? Tohle je opakovaný dotaz, který pravidelně slýcháváme, avšak odpověď není jednoduchá. Při stavbě svépomoci se každý investor snaží využít svých dovedností, kamarádů a známých. Jen těžko lze odhadnout, jak je investor šikovný a co vše dokáže zařídit. Dle našich zkušeností můžeme říct, že nejšikovnější investor, který staví svépomoci, může pořídit metr čtverečný své stavby od 15 000 Kč výš. Počítejte však s větší investicí.   Největší výhodou při výstavbě bydlení stavební firmou je záruka. Tu při stavbě svépomoci nemáte. Například když začne časem střechou zatékat, jen těžko se dovoláte náhrady a opravy bez dalších investic. Kdo za vinu může? Pokrývač, klempíř, tesař či řemeslník, který instaloval hromosvod? Jeden bude svádět vinu na druhého.   A je tu i ona obtížnost. Vezměte v potaz, že stavbu svépomoci budete provádět na úkor svého volna. Dlouhé měsíce i nějaký ten rok padne na výstavbu. Ne každý je povahy na to, aby takový zápřah zvládl. Dále pak máte zkušenosti s výstavbou? Není nejvhodnější se na svém domě učit a dopustit se tak spousty chyb. Neodrazujeme nikoho od stavby svépomoci, jen chceme upozornit na všemožné úskalí. Vše si patřičně promyslete, než se pustíte do větších akcí. Určitě si zajistěte kvalitní dokumentaci k provádění stavby a zkuste si dopředu propočítat své úspory.

Číst více
Kam ideálně umístit skladovací prostory v bungalovu?

Kam ideálně umístit skladovací prostory v bungalovu?

Jen velice zřídkakdy se setkáváme s investorem, který by chtěl navrhnout dům se sklepem. Taktéž málokdy se setkáváme, aby byl požadavkem půdní prostor. Kam ale se sezónním oblečením, lyžemi, či zahradním nábytkem? Dnešní nejběžnější typ novostaveb rodinných domů je jednopodlažní bungalov, bez sklepa a bez stropu. Střechu tvoří vazníky a místo stropu je sádrokartonový podhled. Nejlevnější možná varianta. Avšak tato levná varianta se prodraží v případě, že investor požaduje sklad či jakýkoliv úložný prostor. Musíme si uvědomit, že přibližná cena novostavby za 1 m2 může být cca 25 000 Kč. Tudíž pokud požadujete sklad byť jen 6 m2 (3x2 m), sklad vás vyjde na 150 000 Kč. A za to už lze pořídit ledasco. Naše doporučení je takové, žádné sklady nepožadujte. Vazníky, tedy nosné prvky střechy, se navrhnout tak, aby vytvořili úložný prostor. Takový jaký je na obrázcích výše. Pomocí stahovacích schodů se lehce do prostoru dostanete a pohodlně cokoliv vynesete či snesete. Využijete tak prostor, který by byl již na věky nepřístupný. A cena? Téměř zdarma. Vazníky pořizujete stejně tak jako tak, jen připočítáte prkna na podlahu a stahovatelné schody.

Číst více
Podkrovní vestavba a co s vazným trámem

Podkrovní vestavba a co s vazným trámem

Když je krovová soustava řešena tak, že je vazný trám taženou konstrukcí, lze jej nahradit táhlem. Toto táhlo v podobě ocelové výztuže tlusté třeba 15 mm, se ukryje do podlahy. Spojuje oba přerušené konce stávajícího vazného trámu a celý krov zůstává stabilní. Vzniklý prostor je zcela bez překážek a může se využít dle libosti. Tento způsob je znázorněn na 2 obrázku. Dalším způsobem, jak si s vazným trámem poradit, je skrýt jej do konstrukce podlahy vcelku bez přerušení. Konstrukce podlahy se za pomocí lehkých materiálu (polystyren) navýší tak, aby povrchová vrstva byla nad horním povrchem vazného trámu. Taktéž správné řešení, které však ubere spoustu drahocenného prostoru. Tento způsob je znázorněn na 3 obrázku.

Číst více
Kdy není potřeba stavební povolení (ohlášení stavby) na garáž?

Kdy není potřeba stavební povolení (ohlášení stavby) na garáž?

Především jaký je rozdíl mezi ohlášení stavby a stavebním povolením. I když se může zdát, že ohlášení stavby se provede tím způsobem, že se stavba jen ohlásí, je to omyl. Rozdíl mezi získáním stavebním povolením a ohlášením stavby je v zásadě jeden. U ohlášení stavby si vyjádření od sousedů získává sám investor, u stavebního povolení sousedy obesílá stavební úřad. Investor může mít vyjádření zajištěné během několika chvilek, stavební úřad může to stejné zajišťovat i několik měsíců. V Dolních Počernicích u Prahy jsme řešili přístavbu garáže k rodinnému domu. Investor byl v domnění, že v případě výstavby tak malého objektu, jako je garáž, nebude zapotřebí stavební povolení, respektive ohlášení stavby. Vyřídit ohlášení bylo zapotřebí a proč, jelikož nedodržel následující body: Aby jste nemuseli řešit peripetie s úřady při výstavbě garáže musíte dodržet: -garáž se nesmí přistavět k již existujícímu objektu -musí mít zastavěnou plochu maximálně 25 m2 (započítán venkovní obvod i se stěnami) -nesmí být blíže u hranice parcely méně než 2 m -musí být vzdálenější od sousedního objektu (na cizí parcele) více jak 4 m, pokud u sousedního objektu NEJSOU okna do obytných místností (obývací pokoj, ložnice, pokoj apod.) -musí být vzdálenější od sousedního objektu (na cizí parcele) více jak 7 m, pokud u sousedního objektu JSOU okna do obytných místností Tohle jsou základní body, které je zapotřebí dodržet. Doporučujeme však nejprve záměr probrat s projektantem, aby vás nepřekvapilo i něco dalšího.

Číst více
Jednogenerační nebo vícegenerační dům?

Jednogenerační nebo vícegenerační dům?

Jen pro příklad uvedu několik východisek, jak lze s touto situací naložit. Za prvé si potomek může pronajmout či koupit nemovitost zcela sám. Tohle řešení je pro nás nejpohodlnější, avšak trochu sobecké. Další možností může být, že mu rodiče na bydlení přispějí nebo ho zcela zajistí. Pro movitější rodiče je to vhodná varianta. Náš typ je k financím šetrný. Postavte dům, který v první fázi poslouží jen pro rodinu s malými dětmi. Ve chvíli, kdy se potomek chce osamostatnit a potřebuje kompletně své bydlení, provedou se takové stavební úpravy na domě, aby vznikly dvě samostatné jednotky. Obrázek 3 je stav pro jednu rodinu, obrázek 4 je stav pro další nezávislou rodinu, která má svůj vstup do domu, své parkování a své soukromí. Ideální však je, aby byl dům nachystán na takovou to úpravu již při výstavbě domu. Bydlení pro mladou rodinu jsme navrhli přesně v tomto duchu. Tam kde je nyní stěna, v budoucnu budou dveře. Otvor se během hrubé stavby vytvoří a opět zazdí, tak aby jej bylo možné bez problému obnovit. V hale se plánuje v budoucnu schodiště, proto se ve stropě již nyní nachystá otvor, který se zakryje sádrokartonem. Ještě jsme zakomponovali několik dalších návrhů, které se nyní při výstavbě provedou, aby v budoucnu bylo jednoduše během několika málo týdnu k dispozici další obytná jednotka a to za financí, které budou bezkonkurenční. Při několika konkrétních úpravách, které se nyní provedou, se může za budoucí bydlení ušetřit několik statisíc.

Číst více
Rozdíl mezi projektem pro stavební povolení a prováděčkou

Rozdíl mezi projektem pro stavební povolení a prováděčkou

Pokud jste si prohlédli oba výkresy, určitě vám byl rozdíl patrný ihned. Ten větší a propracovanější je dokument pro provádění stavby. Je správné, když investor chce šetřit své finance. Naší jednou z nejdůležitějších priorit je, aby návrh, který vypracujeme, byl finančně nejefektivnější. Jednoduše řečeno návrhem šetříme investorovi peníze. Ovšem problém nastává, když se nám nepodaří investora přesvědčit, k tomu, že ušetří celkové náklady výstavby tak, že mu vypracujeme prováděcí dokumentaci. Jelikož je prováděcí dokumentace finančně nákladnější, investor se zaměří na aktuálně levnější volbu, což je dokumentace pro stavební povolení. Tato dokumentace obsahuje pouze nejnutnější nezbytnosti, aby projekt byl přehledný pro úředníky, avšak dům se podle ní dá postavit obtížně. Nejsou z ní jasné konkrétní materiály detaily, prostě celkové provedení. Takže za nás doporučujeme, nechte si vypracovat prováděcí dokumentaci i když je dražší, dům vás vyjde levněji.

Číst více