Do novostavby chceme Krb, je to dobrý nápad?

8. února 2019

Krb/kamna ano či ne?

Ing. Matěj Machač

U 90 % případů, návrhů novostaveb rodinných domů, dostáváme požadavek, že investor chce mít v obývacím pokoji krb či kamna. Chápeme proč. Oheň již dlouhá tisíciletí je po boku člověka a jaksi si na něj zvykl. Vytváří pocit bezpečí, příjemnou atmosféru, hřeje a svítí. Multifunkční to pomocník.

Je však důležité si uvědomit, že každá novostavba rodinného domu, je v dnešní době nízkoenergetická. Ztráta celého domku se může pohybovat kolem 5 kW. Přičemž běžná kamna nebo krbová vložka mají výkon často  mnohonásobně vyšší než celková ztráta domku. Jsou tedy 3 možnosti, jak mít krb/kamna a nepřetápět.

 

Zvolit nevýkonná kamna/krbovou vložku

28o C v zimě je již značný ne komfort. Proto musíme volit velice nevýkonné kamna, aby místnost, kde jsou umístěna, nebyla přetápěná a nepříjemně vyhřátá na vysokou teplotu. Nejnižší výkony krbů začínají od cca 2,5 kW. Již tento výkon je na celou místnost příliš vysoký, takže musíme počítat, že budeme přetápět, avšak ne tak příliš, jako u běžných 18 kW krbů.

 

Zvolit „falešný“ krb

Jestli se jedná o krb na bio líh, který opravdu hoří, nepotřebuje komín i mírně hřeje (2-3  kW) nebo elektrický krb, který pouze vizuálně přehrává hořící plamen, na tom nezáleží. Je to varianta, která je běžná.

 

Krb/kamna + výměník

V tomto případě můžeme volit výkonnější krby/kamna. Součástí spotřebiče je výměník, kde proudí voda, která je ohřívaná teplem z krbu. Tato voda dále předává teplo do otopné vody, která proudí v topení a vyhřívá tak celý dům. Také může předávat teplo užitkové vodě, kterou se třeba osprchujete. Taktéž je tu možnost, že teplo z krbu předává teplo do místností přes proudící vzduch, tuto možnost však nedoporučujeme, výří prach a je mírně hlučná. Pokud zvolíme tento druh vytápění pro celý objekt, počítejte s tím, že musíte do kamen neustále přikládat. Je tu možnost elektrického přitápění, ale v tu chvíli, investice do krbového výměníku ztrácí smysl. Tento typ, doporučujeme spíše do chat, kde se netopí neustále.

 

Cena

Také si uvědomte kolik za krb/kamna zaplatíte. Počítejte s komínem (cca 60 000 Kč u bungalovu), kamna/krb (cca 30 000Kč), základ pro komín a přisávání vzduchu (10 000 Kč). Ano je to cca 100 000 Kč.