Dřevěný obklad fasády ano či ne?

13. června 2019

Designovka, která dobře vypadá, ale jaká je praktičnost?

Ing. Matěj Machač

Dřevěné fasády patří mezi elegantní a esteticky zajímavé, ale jak je to s jejich údržbou a výší počáteční investice?

 

Sibiřský modřín

Na dřevěnou fasádu se může použít téměř jakékoliv dřevo. Nejlepší volbou je však Sibiřský modřín. Jeho cena je nejvyšší, ale mezi jeho největší výhody patří bezúdržbovost.  Musíme se však smířit s faktem, že jeho stálebarevnost během pár let pomine. Na začátku je Sibiřský modřín jemně žlutý s tóny do hněda, tato barva se ovšem brzy změní na šedou a dřevo jakoby zestárne. Během roku dvou dřevěný obklad vypadá o 10 let starší. Je mnoho investorů, který tento fakt respektují a ba naopak zešedlé dřevo chtějí. U Sibiřského modřínu je teoreticky možné jeho stálebarevnost zajistit nátěrem, tím pádem by však ztratilo smysl jeho použití, jelikož tento druh dřeva je vhodný právě pro jeho stálost i bez nátěru. U Sibiřského modřínu se uvažuje životnost bez nátěru cca 20 let.

 

Evropský modřín

Druhou alternativou Sibiřského modřínu je Modřín evropský. Jeho vlastnosti a vzhled jsou v podstatě stejné, jeho cena je však nižší a taktéž i životnost. Ta se uvažuje cca 15 let.

 

Smrk

Třetí varianta je Smrk či jiná dřevina opatřena nátěrem. Smrkový obklad se musí opatřit nátěrem, jelikož by jeho životnost byla velice nízká (jen pár let). Cena smrkového obkladu je výrazně nižší, ale jelikož se nátěr musí co 2 roky obnovovat, během životnosti se náklady ještě zvýší oproti Modřínu. Výhodou je stálost, ve chvíli co se nátěr každé 2 roky obnovuje, je obklad stálobarevný.

 

Imitace dřeva

Také je možnost zvolit nejrůznější imitace dřeva. Existují keramické obklady nebo obklady na bázi plastů, jejichž cena je dost vysoká. Cementotřískové desky, jejichž vzhled není příliš vydařený. Existuje možnost poslední a dle nás nejlepší.

 

Doporučujeme

Co se týká stálobarevnosti, estetičnosti a výši finanční investice, je dle nás nejlepší volbou imitace dřevěného obkladu „Strukturovanou omítkou s probarvením“. Zmíněné se provádí pomocí speciální exteriérové omítkové směsi, do které se obtiskne silikonová šablona odlitá ze dřeva. Poté se probarvuje několika barevnými tóny, aby vizuál dřeva byl realistický. Tento postup musí provádět odborná osoba, která má s touto metodou zkušenosti. U nás v Projekci Machač máme kontakty na tyto osoby. Nátěr se musí taktéž po určité době opakovat, ale oproti nátěrům dřeva je frekvence výrazně míň náročná. Nátěr se musí obnovit cca co 10 let. Lze provést nejrůznější typy a barevnosti imitace dřevěného obkladu. Ukázka ve foto výše.

 

Porovnání cen

Ceny jsou uvedeny kompletně i s prací a s DPH. Ceny se můžou lišit dle regionů a jsou aktuální k létu 2019. Jedná se pouze o finální povrchovou úpravu bez nosné konstrukce.

 

Běžná probarvená fasáda                                                           850,- Kč za m2

Sibiřský modřín                                                                         1 800,- Kč za m2

Evropský modřín                                                                       1 500,- Kč za m2

Keramické, plastové, cementotřískové imitace                             1 500,- Kč a výše za m2

Strukturovaná omítka s probarvením                                          1 700,- - 2 300,- Kč za m2