Dřevostavba rodinného domu ano či ne?

25. března 2019

Je to levnější? Na jaké úrovni je kvalita dřevostaveb? Pro a proti.

Ing. Matěj Machač

Je to dost zásadní rozhodnutí, které podstatným způsobem ovlivní váš dům. Ať zvolíte dřevostavbu nebo zděnou stavbu  důležité je, jak je dům celkově navržen a jak kvalitně je proveden. U zděných staveb je však provádění lehčí.

Velké množství řemeslníků a zedníků vědí, jak provést svoje řemeslo ve zděné stavbě, avšak v dřevostavbě to může být problém.  Je dost pravděpodobné, že se s dřevostavbou setkají nejspíš poprvé. V ČR je totiž cca 1% rodinných domů ze dřeva.

Veškeré detaily, musíte provádět v dřevostavbách pečlivě, ať už je to parotěsná izolace, aby vlhkosti z interiéru nešel do zdiva nebo hydroizolace.

Velká výhoda je, že dřevostavby jsou rychleji postaveny. Čas se hlavně ušetří na hrubé stavbě, poté vše probíhá více méně stejně rychle. Založení základové desky trvá stejně dlouho, cca měsíc i s vyzráním. Zatímco u zděné stavby trvá výstavba cca další měsíc, u dřevostavby je v případě panelového systému hotovo do týdne. Ovšem, jestli zvolíte systém 2by4, výstavba hrubé stavby je opět přibližně stejně dlouhá jako u zděné stavby.

Co se týká ceny, tedy rozdílu mezi zděnou stavbou a hrubou stavbou, jsou více méně na stejné úrovni, případně mírně levněji může vyjít dřevostavba. Avšak rozdíly jsou minimální.

Z finančního hlediska je však dřevostavba nevýhodná ve chvíli prodeje. Když se rozhodnete za 20 let svůj dům prodat, cena za 1 m2, bude nižší než u zděné stavby. Ať už je to celková skepse Čechů, vůči dřevostavbám, a nebo velice náročná změna dispozice, prodejní cena bude nižší. Ve zdivu z cihel, vytvoříte jednoduše nový otvor, navážete další zdivo. Avšak u stěn ze dřeva je to větší problém.

Pokud máte s dřevostavbou dobré zkušenosti, znáte firmu, která provádí kvalitní dřevostavby, běžte do dřevostavby. V jiných případech se držte osvědčené české klasiky a to jsou zděné domy.