Francouzské okna neboli okna až po zem

28. dubna 2019

Jejich výhody a nevýhody

Ing. Matěj Machač

Francouzské okna se těší velké oblibě. Je to zajímavý architektonický prvek, velké okna vypadají na exteriérové fasádě velice dobře. Pouštějí do interiéru hodně světla a můžou mít i funkcí dveří. To třeba v podobě balkonového okna s posuvným rámem. To k výhodám.

Nyní nevýhody. Když je umístěno francouzské okno v přízemí, hned nad terénem. Musíme počítat s tím, že bude často špinavé v dolní části. Při dešti se kapky odráží od země a berou sebou nečistotu, která ulpí na oknech. Naopak na fasádě, která je určena pro kontakt se zeminou, nejde tolik nečistoty vidět. Také počítejte s vyšší cenou, čím větší okenní otvor, tím vyšší cena. Francouzská okna jsou těžká, takže musí být z kvalitních rámů, které se nezkroutí svou vlastní vahou, nekupujte tedy nejlevnější varianty. Pokud uvažujete s vytápěním přes radiátory, francouzské okna jsou nevhodné. Z důvodu cirkulace vzduchu je ideální umístit radiátory pod okny, což u francouzských oken není možné. V létě je jejich rozměr nevýhodou. V létě se spíše chceme vyvarovat přímému slunečnímu svitu do interiéru. V horní části okna může stínit převis střechy potenciálním slunečním paprskům, jež by mohli pronikat do interiéru. Avšak když je okno až po zem, střecha by musela přesahovat více jak dva metry přes obvodové zdivo, což je nemožné. Běžný přesah 600 mm přes okraje obvodové stěny, postačí pouze na běžná okna. Tudíž počítejme s přehříváním místností v letních měsících. Je možné však francouzské okna stínit předokenními žaluziemi či roletami, což je investice navíc. A poslední nevýhoda je, že provedení francouzských oken u podlahy, patří mezi nejsložitější detaily při výstavbě domu. Když se neprovede správně, vznikají teplené mosty, které vedou ke kondenzacím a k vzniku plísní.

Nelze říct, že bychom francouzské okna nedoporučovali. Pouze chceme upozornit na to, že by se neměli používat v tak velkém množství. Například v ložnici a v dětských pokojích jsou naprosto zbytečná. Ideální umístění je do obývacího prostoru a jídelny.