Jaký zdroj vytápění zvolit u novostavby rodinného domu?

4. února 2019

Plynový kotel, přímotopné vytápění nebo snad tepelné čerpadlo?

Ing. Matěj Machač

V následujícím textu je naše vyhodnocení výpočtů, které byly provedeny na kvalitním serveru www.tzb-info.cz. V obrázku je tabulka s vyhodnocením. Zde je odkaz: tzb-info.cz.

Výpočet je proveden na obecný dům, který má podlahovou plochu 150 m2 a je moderně zateplen. Taková typická česká novostavba rodinného domu pro 4 členy. Rozebereme, co si z toho odnést a jak výpočet vyhodnotit.

Hodnotící faktor je ekonomická návratnost investice. Tato částka je vyobrazena v posledním sloupci tabulky. Je to částka, která udává kompletní náklady na vytápění během jednoho roku životnosti systému.

Je vítěz opravdu vítěz?

Nejvýhodněji z celého výpočtu vychází vytápění dřevem pomocí zplynovacího kotle a automatický kotel na hnědé uhlí. Není však uvažováno s náklady na dopravu dřeva a uhlí, což nebude vysoká částka, avšak je to činnost, se kterou musíme počítat. Taktéž samotné přikládání není zrovna pohodlné. Kotel se obtížně nastavuje a reguluje. Musíme počítat s prostorem na uskladnění paliva zejména s uhlím. Počítejte, že 1 m2 novostavby stojí 25 000 Kč, kolik prostoru budete potřebovat celkem? Takže ať se zdá vytápění dřevem nebo hnědým úhlem jako ideální, není tomu tak. Podobný komentář patří i pro černé uhlí, koks, brikety, pelety, štěpku rostlinné pelety a obilí, avšak jsou ještě dražšími zdroji.

Jaktože si plyn nevede lépe?

Je to především pořizovací cenou plynofikace neboli plynové přípojky. Taktéž životnost plynového kotle je cca jen 15 let. Počítejte také s nárůstem ceny za plyn. Se zlevňováním bychom neměli uvažovat. Takže vytápění plynem je vhodné, pokud je zřízena plynová přípojka.

Elektrické přímotopy, levné na pořízení drahé na provoz

Nadpis vše patřičně vysvětluje. Elektrické přímotopy neboli kabely zalité betonem v podlaze, které při průtoku elektřiny vydávají teplo, je nejlevnějším zdrojem tepla, co se týká pořizovací ceny. Vychází přijatelně i na provoz, avšak nesmí zdražit elektrická energie. Ale s tím nepočítejme. Elektrická energie neustále zdražuje a bude tomu i nadále. Největší nevýhoda u tohoto zdroje tepla je, nemožnost výměny zdroje. Jakmile zalejete betonem topné kabely, již nemůžete uvažovat s jiným zdrojem tepla než je elektrická energie. Navíc tento způsob vytápění není možný samostatně. Stavební úřad nevydává povolení pouze na tento zdroj vytápění v domě, musí být kombinovaný s jinými ekologičtějšími zdroji.

Tepelné čerpadlo je nejideálnější

Velice snadné na provoz. Nemusíte se o něj téměř stara. Pravidelná údržba pár krát do roka postačí. Vysoké pořizovací náklady se nyní vrátí cca za 7 let. A pozor když využijete zelenou úsporám, kterou v naší kanceláři zprostředkováváme, dostanete i nemalé finance na tento zdroj vytápění.