Kam ideálně umístit skladovací prostory v bungalovu?

20. prosince 2018

Skladovat věci v garáži, šatně či vyloženě určit místnost jako sklad? Známe lepší a mnohem levnější variantu.

Ing. Matěj Machač

Jen velice zřídkakdy se setkáváme s investorem, který by chtěl navrhnout dům se sklepem. Taktéž málokdy se setkáváme, aby byl požadavkem půdní prostor. Kam ale se sezónním oblečením, lyžemi, či zahradním nábytkem?

Dnešní nejběžnější typ novostaveb rodinných domů je jednopodlažní bungalov, bez sklepa a bez stropu. Střechu tvoří vazníky a místo stropu je sádrokartonový podhled. Nejlevnější možná varianta. Avšak tato levná varianta se prodraží v případě, že investor požaduje sklad či jakýkoliv úložný prostor. Musíme si uvědomit, že přibližná cena novostavby za 1 m2 může být cca 25 000 Kč. Tudíž pokud požadujete sklad byť jen 6 m2 (3x2 m), sklad vás vyjde na 150 000 Kč. A za to už lze pořídit ledasco.

Naše doporučení je takové, žádné sklady nepožadujte. Vazníky, tedy nosné prvky střechy, se navrhnout tak, aby vytvořili úložný prostor. Takový jaký je na obrázcích výše. Pomocí stahovacích schodů se lehce do prostoru dostanete a pohodlně cokoliv vynesete či snesete.

Využijete tak prostor, který by byl již na věky nepřístupný. A cena? Téměř zdarma. Vazníky pořizujete stejně tak jako tak, jen připočítáte prkna na podlahu a stahovatelné schody.