Kolik vás vyjde stavba svépomoci?

8. dubna 2019

Zjistit cenu výstavby objektu svépomoci je složité, máme však na to postup

Ing. Matěj Machač

Již jsme se setkali se dvěma extrémy. Jeden klient, který byl velice šikovný, pracovitý a stavěl si dům svépomoci, zvládl postavit o 50% levněji než, kdyby mu jej postavila stavební firma. Druhý klient, který si vzal moc velké sousto a nedokázal stavbu sám správně koordinovat, tak postavil dům stejně draho, jako od stavební firmy.

Každý člověk je jinak technicky vybavený a projektanti nedokáží určit, kolik kdo ušetří. Kolik ušetříte, dokážete určit pouze vy. Po vypracování malého projektu provádíme cenový rozpočet, kolik by výsledná stavba stála, kdyby ji postavila stavební firma. Cenový rozpočet je formou položek, jak za jednotlivou práci, tak za materiál.

Tento rozpočet od nás dostanete v elektronické podobě. Jakmile se v tabulkách po krátké chvíli zorientujete. Jednoduše můžete jednotlivé položky vyškrtávat. Lépe řečeno, určíte které položky budete provádět vy osobně a cenu můžete rovnou odečíst. Nebo také můžete určit, se kterými položkami Vám pomůžou Vaši známí za menší náklady a položky můžete tedy snížit. Postupně se dostanete k ceně, která by opravdu měla být reálná. Avšak je nutná dávka realismu. Nepřeceňujte se.