Do novostavby chceme krb, je to dobrý nápad?

8. února 2019
556

Krb/kamna ano či ne?

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

U 90 % případů návrhů novostaveb rodinných domů, dostáváme požadavek, že investor chce mít v obývacím pokoji krb či kamna. Chápeme proč. Oheň je již dlouhá tisíciletí po boku člověka a tudíž si na něj zvykl. Vytváří pocit bezpečí, příjemnou atmosféru, hřeje a svítí. Multifunkční to pomocník.

Je však důležité si uvědomit, že každá novostavba rodinného domu je v dnešní době nízkoenergetická. Tepelná ztráta celého domku se může pohybovat kolem 5 kW. Běžná kamna nebo krbová vložka mají výkon často  mnohonásobně vyšší než celková ztráta domku. Jsou tedy 3 možnosti, jak mít krb/kamna a nepřetápět.

 

Zvolit nevýkonná kamna/krbovou vložku

28 oC v zimě je již značný diskomfort. Proto musíme volit velice nevýkonná kamna, aby místnost, kde jsou umístěna, nebyla přetápěná a nepříjemně vyhřátá na vysokou teplotu. Nejnižší výkony krbů začínají od cca 2,5 kW. Již tento výkon je na celou místnost příliš vysoký, takže musíme počítat, že budeme přetápět, avšak ne tak příliš jako u běžných 18 kW krbů.

 

Zvolit „falešný“ krb

Může se jednat o krb na biolíh, který opravdu hoří i mírně hřeje (2-3 kW) nebo elektrický krb, který pouze vizuálně přehrává plamen. Nespornou výhodou tohoto řešení je fakt, že nevyžaduje výstavbu komína.

 

Krb/kamna + výměník

V tomto případě můžeme volit výkonnější krby/kamna. Součástí spotřebiče je výměník, kde proudí voda, která je ohřívaná teplem z krbu. Tato voda dále předává teplo do otopné vody, která proudí v topení a vyhřívá tak celý dům. Také může předávat teplo užitkové vodě, kterou se třeba osprchujete. Taktéž je tu možnost, že je teplo z krbu předáváno do místností přes proudící vzduch. Tuto možnost však nedoporučujeme, víří prach a je mírně hlučná. Pokud zvolíme tento druh vytápění pro celý objekt, počítejte s tím, že musíte do kamen neustále přikládat. Je tu možnost elektrického přitápění, ale v tu chvíli investice do krbového výměníku ztrácí smysl. Tento typ doporučujeme spíše do chat, kde se netopí neustále.

 

Cena

Také si uvědomte, kolik za krb/kamna zaplatíte. Počítejte s komínem (cca 60 000 Kč u bungalovu), kamna/krb (cca 30 000 Kč), základ pro komín a přisávání vzduchu (10 000 Kč). Ano, je to cca 100 000 Kč.

 

Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého domu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku