Jaké způsoby vytápění doporučujeme

9. července 2020
767

Jak vytápět svůj nově postavený rodinný domek? Které varianty jsou nejvýhodnější? Tato tabulka vám pomůže i při rozhodování, jaké technologie zvolit u větších objektů, jako jsou bytové, či administrativní budovy. Tabulka je však vztažena na průměrný český rodinný dům.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Uvedenou tabulku aktualizujeme po každé významnější události, která má vliv na výhodnost jednotlivých systémů. Jen od roku 2021 do dubna 2022 jsme tabulku měnili 5x. Vliv na výhodnost mají nutné parametry, které z výpočtu PENB (průkazu energetické náročnosti) vyplívají, podmínky dotačního titulu Nová zelená úsporám, aktuální ceny jednotlivých komodit atd.

V tabulce máme uvedeny několik způsobů vytápění, které doporučujeme. Vytápění plynem nedoporučujeme, ale v tabulce je uvedeno, abychom poukázali na jeho nákladnost.

Pro investory může být velice složité, který z uvedených systémů zvolit, máme však vypracovaný postup, jak určit, co pro daného investora bude nejvýhodnější.

Obecně lze nyní říci, že je nejvýhodnější varianta 4. a to od 1.4. 2022, kdy ČEZ uvedli na trh nové tarify virtuálních baterií. Do této doby, byla běžná nákupní cena 1 kWh cca 5,5 Kč a výkupní cena přebytečné elektřiny za 0,3-1,3 Kč/kWh. Nyní však jejich tarif pro soláry je takový, že nákup elektřiny je za 6,5 Kč/kWh a prodej je za 5,5 Kč/kWh. V tu chvíli je velice výhodné mít solární elektrárnu tak výkonnou, jakou máte spotřebu. Jelikož v létě elektřinu vyrábíte a v zimě ji nakupujte. Vaše cena nákupu je pak rozdíl výše uvedených nových cen, což je 1 Kč za kWh.

Ostatní způsoby vytápění jsou výhodné pokaždé v něčem jiném a je nutné volit konkrétní variantu na základě konzultace.

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku