Dřevěný obklad fasády, ano či ne?

13. června 2019
1262

Designovka, která dobře vypadá, ale jaká je praktičnost?

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Dřevěné fasády patří mezi elegantní a esteticky zajímavé, ale jak je to s jejich údržbou a výší počáteční investice?

 

Sibiřský modřín

Na dřevěnou fasádu se může použít téměř jakékoliv dřevo. Nejlepší volbou je však sibiřský modřín. Jeho cena je nejvyšší, ale mezi jeho největší výhody patří bezúdržbovost.  Musíme se však smířit s faktem, že jeho stálobarevnost během pár let pomine. Na začátku je sibiřský modřín jemně žlutý s tóny do hněda, tato barva se ovšem brzy změní na šedou a dřevo jakoby zestárne. Během jednoho až dvou let dřevěný obklad vypadá o 10 let starší. Je mnoho investorů, kteří tento fakt respektují a ba naopak zašedlé dřevo chtějí. U sibiřského modřínu je teoreticky možné jeho stálobarevnost zajistit nátěrem, tím pádem by však ztratilo smysl jeho použití, jelikož tento druh dřeva je vhodný právě pro jeho stálost i bez nátěru. U sibiřského modřínu se uvažuje životnost bez nátěru cca 20 let.

 

Evropský modřín

Druhou bezúdržbovou alternativou sibiřského modřínu je modřín evropský. Jeho vlastnosti a vzhled jsou v podstatě stejné. Nižší je jeho cena, ale taktéž životnost. Ta se uvažuje cca 15 let.

 

Smrk

Třetí varianta je smrk či jiná dřevina opatřena nátěrem. Smrkový obklad se musí opatřit nátěrem, jelikož by jeho životnost byla velice nízká (jen pár let). Cena smrkového obkladu je výrazně nižší, ale jelikož se nátěr musí co 2 roky obnovovat, během životnosti se výsledné náklady oproti modřínu zvýší. Výhodou je stálobarevnost ve chvíli, kdy se nátěr každé dva roky obnovuje.

 

Imitace dřeva

Také je možnost zvolit nejrůznější imitace dřeva. Existují keramické obklady nebo obklady na bázi plastů, jejichž cena je však dost vysoká. Dalším příkladem mohou být cementotřískové desky, jejichž vzhled ale podle nás není příliš vydařený. Existuje zde proto poslední, dle nás nejlepší možnost.

 

Doporučujeme

Co se týká stálobarevnosti, estetičnosti a výše finanční investice, je dle nás nejlepší volbou imitace dřevěného obkladu „Strukturovanou omítkou s probarvením“. Zmíněné se provádí pomocí speciální exteriérové omítkové směsi, do které se obtiskne silikonová šablona odlitá ze dřeva. Poté se probarvuje několika barevnými tóny, aby vizuál dřeva byl realistický. Tento postup musí provádět odborná osoba, která má s touto metodou zkušenosti. U nás v Projekci Machač vám na takové odborníky můžeme poskytnout kontakt. Nátěr se musí taktéž po určité době opakovat, ale oproti nátěrům dřeva je frekvence výrazně méně časově náročná. Nátěr se musí obnovit cca co 10 let. Lze provést nejrůznější typy imitace dřevěného obkladu. Barevná škála je nepřeberná. Ukázka takto realizované fasády viz. úvodní foto.

 

Porovnání cen

Ceny jsou uvedeny kompletně i s prací a s DPH. Ceny se můžou lišit dle regionů a jsou aktuální k létu 2019. Jedná se pouze o finální povrchovou úpravu bez nosné konstrukce.

 

Běžná probarvená fasáda                                                           850                Kč/m2

Sibiřský modřín                                                                         1 800             Kč/m2

Evropský modřín                                                                       1 500             Kč/m2

Keramické, plastové, cementotřískové imitace                             1 500 a více    Kč/m2

Strukturovaná omítka s probarvením                                          1 700 - 2 300  Kč/m2

 

Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého domu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku