Dřevostavba rodinného domu ano či ne?

25. března 2019
284

Je to levnější? Na jaké úrovni je kvalita dřevostaveb? Pro a proti.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Je to dost zásadní rozhodnutí, které podstatným způsobem ovlivní váš dům. Ať zvolíte dřevostavbu nebo zděnou stavbu,  důležité je, jak je dům celkově navržen a jak kvalitně je proveden. U zděných staveb je však provádění lehčí.

Velké množství řemeslníků a zedníků ví, jak provést svoje řemeslo ve zděné stavbě, avšak v dřevostavbě to může být problém.  Je dost pravděpodobné, že se s dřevostavbou setkají nejspíš poprvé. V ČR je totiž pouze cca 1% rodinných domů ze dřeva.

Veškeré detaily musíte provádět v dřevostavbách pečlivě. Ať už je to parotěsná izolace, aby vlhkost z interiéru nešla do zdiva nebo hydroizolace.

Velkou výhodou dřevostavby je rychlost její výstavby. Čas se ušetří hlavně na hrubé stavbě, poté vše probíhá více méně stejně rychle. Založení základové desky trvá stejně dlouho, cca měsíc i s vyzráním. Zatímco u zděné stavby trvá výstavba cca další měsíc, u dřevostavby je v případě panelového systému hotovo do týdne. Ovšem pokud zvolíte systém 2by4, výstavba hrubé stavby je opět přibližně stejně dlouhá jako u zděné stavby.

Co se týká ceny, tedy rozdílu mezi zděnou stavbou a dřevostavbou, jsou více méně na stejné úrovni. Mírně levněji může vyjít dřevostavba, rozdíly jsou však minimální.

Z finančního hlediska je však dřevostavba nevýhodná ve chvíli prodeje. Když se rozhodnete za 20 let svůj dům prodat, cena za 1 m2 bude nižší než u zděné stavby. Ať už je to celková skepse Čechů vůči dřevostavbám nebo velice náročná změna dispozice, prodejní cena bude nižší. Ve zdivu z cihel vytvoříte jednoduše nový otvor či navážete další zdivo, u stěn ze dřeva je to větší problém.

Pokud máte s dřevostavbou dobré zkušenosti a znáte firmu, která provádí dřevostavby kvalitně, běžte do dřevostavby. V jiných případech se držte osvědčené české klasiky, zděného domu.

 

Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého domu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku