Francouzská okna neboli okna až po zem

28. dubna 2019
621

Jejich výhody a nevýhody

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Francouzská okna se těší velké oblibě. Je to zajímavý architektonický prvek, velká okna vypadají na exteriérové fasádě velice dobře. Pouštějí do interiéru hodně světla a můžou mít i funkci dveří. To třeba v podobě balkonového okna s posuvným rámem. To k výhodám.

Nyní nevýhody. Když je umístěno francouzské okno v přízemí, hned nad terénem, musíme počítat s tím, že bude často špinavé v dolní části. Při dešti se kapky odráží od země a berou s sebou nečistotu, která ulpí na oknech. Naopak na fasádě, která je určena pro kontakt se zeminou, nejde tolik nečistoty vidět. Také počítejte s vyšší cenou, čím větší okenní otvor, tím vyšší cena. Francouzská okna jsou těžká, takže musí být z kvalitních rámů, které se nezkroutí svou vlastní vahou. Nekupujte tedy nejlevnější varianty.

Pokud uvažujete s vytápěním přes radiátory, francouzská okna jsou nevhodná. Z důvodu cirkulace vzduchu je ideální umístit radiátory pod okny, což u francouzských oken není možné. Také v létě je jejich rozměr nevýhodou. V létě se spíše chceme vyvarovat přímému slunečnímu svitu do interiéru. V horní části okna může stínit převis střechy potenciálním slunečním paprskům, jež by mohly pronikat do interiéru. Avšak když je okno až po zem, střecha by musela přesahovat více jak dva metry přes obvodové zdivo, což je nemožné. Běžný přesah 600 mm přes okraje obvodové stěny postačí pouze na běžná okna. Tudíž počítejme s přehříváním místností v letních měsících. Francouzská okna je samozřejmě možné stínit předokenními žaluziemi či roletami, je to však investice navíc.

Poslední nevýhodou je, že provedení francouzských oken u podlahy patří mezi nejsložitější detaily při výstavbě domu. Když se neprovede správně, vznikají tepelné mosty, které vedou k nežádoucí kondenzaci a ke vzniku plísní.

Nelze říct, že bychom francouzská okna nedoporučovali. Pouze chceme upozornit na to, že by se neměla používat v tak velkém množství. Například v ložnici a v dětských pokojích jsou naprosto zbytečná. Ideální umístění je do obývacího prostoru a jídelny.

 

Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého domu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku