Jaký materiál zvolit k novostavbě rodinného domu?

1. února 2019
102

V krátkosti vás uvedeme do našeho pohledu na věc.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Co je důležité na obvodové konstrukci domu? Musí být stabilní, tepelně izolační a co nejlevnější. Který ze stavebních materiálů dnešní doby je v těchto ohledech nejlepší? Tak jedno po druhém. Když si uvedeme nejběžněji používané materiály, tak tu máme:

 

-   Porotherm 0,14 W/(m2K) 450 mm tvárnice

-  Heluz 0,13 W/(m2K) 450 mm tvárnice

-    Erbersdobler 0,15 W/(m2K) 425 mm tvárnice

-     Ytong 0,18 W/(m2K) 450 mm tvárnice

-     Porfix 0,17 W/(m2K) 500 mm tvárnice

-     Různé typy dřevostaveb (probráno v jiném článku)

 

První tři jsou zástupci tvárnic cihelných, zbývající materiály jsou pórobetonové tvárnice a dřevo.

 

Ze všech systémů se běžně staví novostavby rodinných domů a se stabilitou nebývá nikdy problém. Takže první parametr splňují všechny druhy materiálů.

 

Minimální součinitel prostupu tepla pro pasivní domy je 0,18 W/(m2K), což splňují také všechny materiály, přičemž dřevostavby bývají ještě mírně lepší než uvedené systémy. Rozdíl hodnoty součinitele mezi všemi materiály je pouze několik málo setin, což je opravdu zanedbatelné. Po tepelně technické stránce jsou tedy opět všechny materiály správnou volbou.

 

A cena? Alfa a omega každého výběru. Cena každého systému se mění každý měsíc. Navíc každá firma má jiné slevy na každý z materiálů.

 

Takže, který z materiálů je nejlevnější?

Nejlevnější je ten, na který získáte největší slevu, respektive na který má slevu daná stavební firma, případně stavebniny, které vám materiál budou dodávat.

 

Co tedy zvolit?

Když se podíváte do výpisu výše, převládají materiály s tloušťkou zdiva 450 mm. Tyto typy zdiva v sobě již obsahují izolační materiál. V Porotherm tvárnicích je vata, v Heluz tvárnicích je polystyren a Ytong tvárnice je z pórobetonu. Všechny tyto systémy jsou tedy velice podobné. I Erbersdobler a Porfix jsou správnou volbou, jsou však jiných rozměrů než 450 mm, takže je nutné počítat s mírnými velikostními změnami.

 

Když tedy nevíte, jaká stavební firma bude provádět vaši novostavbu (abyste zjistili na jaký materiál mají největší slevy) a nevíte jaké budou ceny ve stavebninách za rok, až začnete stavět, je ideální vypracovat projekt s tloušťkou zdiva 450 mm z izolačních tvárnic. Projekt tak bude obecný pro všechny tři zmíněné systémy. Výsledný konkrétní typ se může volit později dle aktuální výhodnosti.

 

 Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého domu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

Přejít na KONTAKT  

 

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku