Jaký materiál zdiva zvolit? | PROJEKCE MACHAČ

Jaký materiál zdiva zvolit?

3. května 2021
303

Jaký systém zdiva zvolit, když všichni výrobci tvrdí, že právě ten jejich je ten nejlepší a cenově nejvýhodnější? To se dozvíte v následujícím článku.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Nezávisle na jakýchkoliv výrobcích jsme spočítali, který zdící systém je opravdu cenově nejvýhodnější. Za nás doporučujeme Porotherm, ovšem pozor! výhradně v kombinaci s EPS polystyrenem. Každý systém má své výhody a nevýhody, kombinace zdícího systému Porotherm se zateplením EPS polystyrenem má však nejméně nevýhod ze všech.

V tabulkách výše jsme porovnávali většinu známých českých systémů. Seřadili jsme je od nejlepších po nejhorší. Jako porovnávací parametr u nosného zdiva byla zvolena cena za 1,0 tepelného odporu. Porovnávací parametr u příček je potom cena za akustické vlastnosti, tedy cena za 1dB. U nosného zdiva jsou v ceně započítány všechny vrstvy (omítky,  lepidla, malty, práce apod.) u příček je počítáno čistě s cihlami, tedy bez dalších vrstev, malty a práce.

Proč doporučujeme Porotherm a nikoliv Ytong, který vyšel v kombinaci 300 mm zdiva a 160 mm izolantu cenově lépe?  Jde o to, že dům by se měl stavět z jednoho systému. Porovnáváme nejen  konstrukční výhody, ale i ekonomické, protože při odběru většího objemu materiálu od jednoho výrobce můžete získat lepší cenu. Obvodové zdivo Ytong je tedy levnější, ovšem když se k systému připočítají i příčky, nastane velký cenový rozdíl. Porotherm příčky jsou mnohem výhodnější. Když se tedy díváme na výrobce jako na systém celého domu, je Porotherm dle nás tou nejlepší a nejlevnější volbou.

          U zdiva se zateplením pomocí polystyrenu EPS je ještě jedna zásadní výhoda a finanční úspora a to ve velikosti základů. Ve chvíli, když použijete širší cihlu například tl. 450, musí být základ okolo celého domu o 150 mm širší. Na rozdíl u cihly tl. 300 mm + 150 mm polystyrenu, bude základ o 150 mm užší, jelikož pod polystyrenem není nutné dělat založení. Tento faktu může u domu 10x10 m, ušetřit cca 6 m3 betonu, což bude finanční úspora cca 25 000 Kč.

Pokud však vybíráte systém pro svůj objekt, je nutné zvážit i další vlastnosti, které zmíněné stavební materiály mají. Pro lepší orientaci, jsme vytvořili tabulku, která vám pomůže ve výběru dle vámi požadovaných kritérií. Postupně od shora dolů projděte tabulku a vybírejte varianty, které vám vyhovují. Tabulka je nad článkem v galerii obrázku druhá v pořadí.

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku