Podkrovní vestavba a co s vazným trámem

12. prosince 2018
1050

Plná vazba neboli soubor prvků krovu, která zajišťuje stabilitu střešní konstrukce, obsahuje i vazný trám, který často překáží při vestavbě podkroví. Co s ním?

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Když je krovová soustava řešena tak, že je vazný trám taženou konstrukcí, lze jej nahradit táhlem. Toto táhlo v podobě ocelové výztuže tlusté třeba 15 mm, se ukryje do podlahy. Spojuje oba přerušené konce stávajícího vazného trámu a celý krov zůstává stabilní. Vzniklý prostor je zcela bez překážek a může se využít dle libosti. Tento způsob je znázorněn na druhém obrázku.

Dalším způsobem, jak si s vazným trámem poradit, je skrýt jej do konstrukce podlahy vcelku, bez přerušení. Konstrukce podlahy se za pomoci lehkých materiálů (polystyren) navýší tak, aby povrchová vrstva byla nad horní hranou vazného trámu. Taktéž správné řešení, které však ubere spoustu drahocenného prostoru. Tento způsob je znázorněn na třetím obrázku.

 

Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého domu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku