Rozměry stavby bez stavebního povolení

10. prosince 2018
659

Několik bodů, které je potřeba dodržet, abyste nemuseli řešit stavební povolení 

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Především jaký je rozdíl mezi ohlášením stavby a stavebním povolením. I když se může zdát, že ohlášení stavby se provede tím způsobem, že se stavba jen ohlásí, je to omyl. Rozdíl mezi získáním stavebního povolením a ohlášením stavby je v zásadě jeden. U ohlášení stavby si vyjádření od sousedů získává sám investor, u stavebního povolení sousedy obesílá stavební úřad. Investor může mít vyjádření zajištěné během několika chvilek, stavební úřad může to stejné zajišťovat i několik měsíců.

V Dolních Počernicích u Prahy jsme řešili přístavbu garáže k rodinnému domu. Investor byl v domnění, že v případě výstavby tak malého objektu jako je garáž, nebude stavební povolení (respektive ohlášení stavby) zapotřebí. Vyřízení ohlášení zapotřebí bylo. A proč?

Aby jste nemuseli řešit peripetie s úřady při výstavbě malého objektu, musíte dodržet:

- objekt se nesmí přistavět k již existujícímu objektu

- musí mít zastavěnou plochu maximálně 25 m2 (započítán venkovní obvod i se stěnami)

- nesmí být u hranice parcely blíže než 2 m

- musí být vzdálenější od sousedního objektu (na cizí parcele) více jak 4 m, pokud u sousedního objektu NEJSOU okna do obytných místností (obývací pokoj, ložnice, pokoj apod.)

- musí být vzdálenější od sousedního objektu (na cizí parcele) více jak 7 m, pokud u sousedního objektu JSOU okna do obytných místností

Tohle jsou základní body, které je zapotřebí dodržet. Doporučujeme však nejprve záměr probrat s projektantem, aby vás nepřekvapilo i něco dalšího.

 

Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého domu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku