Stavba svépomocí vs. stavební firmou

1. ledna 2019
188

Co je výhodnější, levnější, jednodušší?

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Všeobecně jsou známy dva způsoby, jak zrealizovat rodinný dům, a to svépomocí nebo dodáním od stavební firmy. Když se staví svépomocí, je potřeba si zajistit stavební dozor (odborník, který Vás bude kontrolovat). Některé stavební činnosti pak vykonává vyloženě investor a na některé si zve samostatně jednotlivé řemeslníky.

 

V Projekci Machač se častěji setkáváme s realizací svépomocí. Je to způsob, který vychází finančně výhodněji, avšak je mnohem složitější, zdlouhavější a i rizikovější.

 

Kolik můžeme ušetřit při stavbě svépomocí? Tohle je opakovaný dotaz, který pravidelně slýcháváme, avšak odpověď není jednoduchá. Při stavbě svépomocí se každý investor snaží využít svých dovedností, kamarádů a známých. Jen těžko lze odhadnout, jak je investor šikovný a co vše dokáže zařídit. Dle našich zkušeností můžeme říct, že nejšikovnější investor, který staví svépomocí, může pořídit metr čtverečný své stavby od 15 000 Kč výš. Počítejte však s větší investicí.

 

Největší výhodou při výstavbě bydlení stavební firmou je záruka. Tu při stavbě svépomocí nemáte. Například když začne časem střechou zatékat, jen těžko se dovoláte náhrady a opravy bez dalších investic. Kdo za vinu může? Pokrývač, klempíř, tesař či řemeslník, který instaloval hromosvod? Jeden bude svádět vinu na druhého.

 

A je tu i ona obtížnost. Vezměte v potaz, že stavbu svépomocí budete provádět na úkor svého volna. Dlouhé měsíce i nějaký ten rok padnou na výstavbu. Ne každý má povahu na to, aby takový zápřah zvládl. Dále pak máte zkušenosti s výstavbou? Není nejvhodnější se na svém domě učit a dopustit se tak spousty chyb.

Neodrazujeme nikoho od stavby svépomocí, jen chceme upozornit na všemožná úskalí. Vše si patřičně promyslete, než se pustíte do větších akcí. Určitě si zajistěte kvalitní dokumentaci k provádění stavby a zkuste si dopředu propočítat své úspory.

 

Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého domu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku