Betonové základy nebo založení na vrutech?

7. listopadu 2018
272

O tom jak lze založit dřevostavbu

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Betonové základové pasy jsou nejběžnějším způsobem založení. U lehkých dřevostaveb je však možnost založit dům i na zemních vrutech. Výhodou je nižší cena a rychlejší výstavba bez nutnosti pauzy při zrání betonu. Nevýhodou je navýšení úrovně podlahy v přízemí. Mezi dřevostavbou a terénem musí být minimálně 200 mm mezera pro odvětrávání vlhkosti, přičemž když je dům nesen bodově, musí tomu odpovídat i konstrukce. To znamená, že podlaha u tohoto typu založení běžně má 300 mm. Což jisto jistě znamená výškový rozdíl terénu a podlahy 500 mm. To však není velká překážka. 3 schody nebo krátká rampa výškový rozdíl bez problému zvládnou.

Prodejna občerstvení autorů Ing. arch. Štěpána Vacíka a Ing. arch. Aleše Reiského, byla stavebně řešena naší projektovou kanceláří. Původní návrh byl právě řešen na zemních vrutech. Po bližším průzkumu jsme došli k závěru, že celková výška podlahy s mezerou bude minimálně 500 mm nad upravený terén. Jelikož tento výškový rozdíl by způsobil řadu komplikací, usoudili jsme, že bude lepší stavbu založit na pásech. To však nevylučuje, že se určitě k zemním vrutům opět někdy vrátíme u jiných návrhů.

 

Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého prodejního objektu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

 

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku