Jak a kde navrhnout v rodinném domě dětský pokoj

22. února 2021
217

Děti se v dětském pokoji musí cítit příjemně, jen tak zajistíte, aby se k vám rády vracely i v dospělosti.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Světové strany

Když je dostatek slunečního světla v místnosti, pokoj působí na člověka příjemně. Z hlediska orientace je nejideálnější světovou stranou pro dětský pokoj západ. Po ránu se děti chystají do školy, ve které jsou během dne a nejvíc času v pokoji tráví právě po škole. Proto je nejideálnější západ, jelikož právě v době po škole do pokoje svítí nejvíce slunečního svitu.

Druhou nejlepší variantou je jih, jelikož i na jihu si děti užijí slunečního svitu. Je však nutné počítat s nepříjemným přehřátím místnosti a tedy i nutností instalace předokenních žaluzií. Méně vhodný je pak východ a absolutně nevhodný je sever.

 

Umístění v domě z hlediska ostatních pokojů

Co se týká umístění dětského pokoje v samotném domě, existují dvě nejběžnější varianty. Buď ve společné klidové zóně s ložnicí, anebo v klidové zóně mimo ložnici. Každá z variant má své výhody a nevýhody. Lze říci, že při soužití s malými dětmi, je lepší mít ložnici kousek od dětského pokoje. Můžete tak být malým dětem vždy na blízku.

Jiná situace nastane, jakmile máte děti odrostlé. V tu chvíli je lepší, když má každá generace více svobody a jedna o druhé ví co nejméně. V tomto případě je lepší mít ložnici a dětské pokoje v oddělených zónách domu.

Dobrým typem je nechat děti v nižším věku  pohromadě v jednom pokoji a až odrostou, pokoje přepažit, ať má každý své soukromí. Právě takovéto řešení jsme zvolili u novostavby rodinného domu v náhledu výše.

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku