Garáž ano nebo ne?

23. ledna 2021
448

Je garáž potřeba a kolik taková garáž stojí?

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Jestli se rozhodujete, zdali mít vedle svého domu garáž pro své auto, je dobré zvážit, jestli je opravdu zapotřebí. Při nynější ceně výstavby, která je 40 000 Kč za m2 užitné plochy, se běžně velká (4 x 6 m) garáž dá postavit cca za 1 000 000 Kč stavební firmou na klíč. Při výstavbě svépomocí nebo dodavatelsky můžete ušetřit 15-25 %.

Porovnejte cenu garáže s cenou vašeho automobilu. Máte-li auto za 2 miliony Kč, poté má garáž za 1 milion smysl. Máte auto za 0,25 milionu? To si svůj domeček za 1 milion nezaslouží.

Chcete využívat garáž také jako sklad nebo jako dílnu? Opravdu potřebujete sklad za 1 milion korun?

Spíše se vám vyplatí zahradní domek z lehké konstrukce za 150 000 Kč nebo půdní prostor například mezi vazníky valbové střechy, kde také uložíte sezónní věci.

V dnešní době jsou garáže velice populární, jde o módní trend doby. Dříve tomu tak nebylo. Velká brána u domů na českém venkově nesloužila ani v dřívějších dobách jako garáž. Tyto brány sloužily jako průjezd do humen.

Líbí se Vám myšlenka, že vždy budete nasedat do vyhřátého auta? Mnohonásobně výhodnější je mít v autě nezávislé topení, které můžete zapnout na dálku a vždy tak přijdete do vyhřátého auta. Takové nezávislé topení stojí cca 10x míň než garáž.

Takže když se budete rozhodovat, jestli garáž stavět, uvědomte si, jestli ji opravdu za tak vysoké náklady vůbec potřebujete a jestli by Vám nepostačil třeba jen přístřešek nad autem, který také postavíte cca 10x levněji.

Právě u tohoto domu, který jsme navrhovali pro mladou rodinu, byla úspora na garáži využita na větší místnosti a komfort v samotném domě.

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku