Jednogenerační nebo vícegenerační dům?

9. prosince 2018
180

Tento článek nastiňuje jednu z mnoha možností, jak řešit bydlení svých potomků, když už jim je jeden pokoj malý.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Jen pro příklad si uveďme několik východisek, jak lze s touto situací naložit. Zaprvé si potomek může pronajmout či koupit nemovitost zcela sám. Tohle řešení je pro nás nejpohodlnější, avšak trochu sobecké.

Další možností může být, že mu rodiče na bydlení přispějí nebo ho zcela zajistí. Pro movitější rodiče je to vhodná varianta.

Náš typ je k financím šetrný. Postavte dům, který v první fázi poslouží jen pro rodinu s malými dětmi. Ve chvíli, kdy se potomek chce osamostatnit a potřebuje kompletně své bydlení, provedou se takové stavební úpravy, aby vznikly dvě samostatné jednotky.

Obrázek 3 je stav pro jednu rodinu. Obrázek 4 je stav pro další nezávislou rodinu, která má svůj vstup do domu, své parkování a své soukromí. Ideální však je, aby byl dům nachystán na takovouto úpravu již při jeho výstavbě.

Bydlení pro mladou rodinu jsme navrhli přesně v tomto duchu. Tam kde je nyní stěna, v budoucnu budou dveře. Otvor se během hrubé stavby vytvoří a opět zazdí, tak aby jej bylo možné bez problému obnovit. V hale se plánuje v budoucnu schodiště, proto se ve stropě již nyní nachystá otvor, který se zakryje sádrokartonem. Ještě jsme zakomponovali několik dalších návrhů, které se nyní při výstavbě provedou. V budoucnu tak bude jednoduše během několika málo týdnů k dispozici další obytná jednotka. A to za financí, které budou bezkonkurenční. Při několika takovýchto úpravách, které se nyní provedou, se mohou za budoucí bydlení ušetřit statisíce.

 

Řešíte novostavbu nebo rekonstrukci svého domu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku