Kam umístit obývací pokoj?

23. ledna 2021
214

Kde je ideální místo pro obývací pokoj? Do ulice, do zahrady, na východ, na západ nebo na jih?

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Dříve, tedy než začal hýbat světem internet, bylo běžné mít obývací část orientovanou směrem do ulice. Lidé žili více sociálně a byli v kontaktu se sousedy. Rádi se dívali do ulice na její všednodenní dění a když kolem procházel někdo známý, vykoukli z okna nebo si vyšli ven popovídat.

Dnes je jiná doba a lidé nemají zapotřebí být v kontaktu se sousedy. Jsou v kontaktu se svými přáteli díky internetu a pro výhled z obývacího pokoje preferují klidnější část pozemku, tudíž ho směřují spíše do zahrady.

Ať už preferujete zahradu nebo ulici, rozhodně je nutné, aby byl obývací pokoj směřovaný na slunečnou stranu. Která je ta ideální? Úplně dokonalé je, když jsou okna do obývacího pokoje ze všech světových stran, vyjma severu. Východní okno přinese světlo do pokoje během ranní snídaně, jižní slunko prosvětluje obývací pokoj během dne a západní navečer.

Pokud nemáte možnost umístit obývací pokoj na všechny zmíněné světové strany a můžete zvolit jen jednu, nejvhodnější je jih, poté západ a naposledy východ. Pouze na sever by obývací pokoj neměl směřovat nikdy.

U rekonstrukce, která je na obrázku, jsme právě řešili přemístění obývacího pokoje z uliční části do zahradní. Okna směřují na západ.

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku