Kam v rodinném domě umístit ložnici?

22. února 2021
291

Každý má jiné preference a rozhoduje se dle svých uvážení, v tomto článku však dostanete pár typů, jak přemýšlet při rozhodování, kam s ložnicí ve svém domě.

 

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Z hlediska světových stran

Ložnice by určitě neměla být vystavena nadměrnému slunečnímu svitu. Nejideálnější umístění z hlediska světových stran je východ. Na východě slunce vychází a lépe vás tak nastartuje do pracovního dne. Zároveň z východu svítí slunce pouze ráno a zbytek dne zde již nesvítí. To znamená, že ložnice umístěna na východě nebude na noc nepříjemně rozpálená zapadajícím sluncem.

Další vhodnou stranou je sever. Přímého svitu je ze severu pomálu, a tudíž ložnice bude také chladná místnost, ve které se lépe spí. Nevýhoda této orientace může nastat, když je člověk nemocný a tráví celý den v temné ložnici, což není nic příjemného. Lze však počítat s tím, že člověk je většinu života zdravý.

Rozhodně by se ložnice neměla umisťovat na západ nebo jih. Když nelze zvolit jiné řešení, , je nutné použít alespoň předokenní žaluzie.

 

Z hlediska hluku

Zdrojů hluku může být více. V zásadě je však lze rozdělit na dva hlavní, a to hluk vznikající v interiéru a hluk vznikající v exteriéru.

Z hlediska hluku v interiéru byste se měli vyvarovat umístění ložnice vedle kuchyně či obývacího pokoje. Také se zamyslete, jestli chcete, aby vaše ložnice přímo sousedila s dětským pokojem a to z hlediska soukromí.

V exteriéru je pak nejčastější hluk přicházející od příjezdové cesty nebo od ulice. Naopak zahrady bývají klidnější a pro ložnice vhodnější.

 

Z hlediska polohy

Často se setkáváme s klienty, kteří chtějí mít z ložnice vstup na zahradu/terasu. To může velice zpříjemnit letní rána, kdy si ještě v pyžamu vyjdete ven a uděláte si třeba ranní rozcvičku. Poté je potřeba si uvědomit, aby některé místnosti nebyly příliš daleko v domě a člověk nemusel neustále překonávat nepříjemnou vzdálenost. Jedná se především o toaletu, koupelnu a šatnu.

 

Při výběru umístění ložnice nelze většinou splnit všechny body výše, musíte si proto určit priority a z některých nároků obvykle ustoupit. Například u rodinného domu, který je na obrázcích jsme se s investorem rozhodli pro severní část, která je hlukově oddělena od dětských pokojů.

 

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku