Nástavba bydlení nad kanceláře

4. října 2019
69

Bez rekuperace to u frekventovaných silnic nejde.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Majitelka firmy s příhodným názvem Luftuj s.r.o., která se zabývá instalacemi vzduchotechniky a rekuperace, řešila bydlení. Ideální řešení bylo vytvořit nástavbu na dům, kde je centrála firmy. Vyskytl se však problém. Dům je v bezprostřední blízkosti velice vytížené silnice. U takovýchto objektů je nutné zajistit větrání jiným způsobem než okny.

Nejideálnějším řešením je vzduchotechnika s rekuperací. Existují i jiné varianty, například vzduchotechnika bez rekuperace, ale tento způsob větrání je dost nešetrný k energetice domu.

Představte si, že do domu vháníte čerstvý vzduch a odvádíte špinavý vydýchaný s nežádoucím obsahem oxidu uhličitého. Čerstvý vzduch má ovšem přinejmenším v zimním období velmi nízkou teplotu, klidně pod bodem mrazu. Bydlení s takovým větráním by nebylo příjemné. Čerstvý vzduch by se musel dohřívat, což je energeticky nehospodárné. Nejvhodnější variantou je tudíž rekuperace.

Rekuperaci si můžeme představit jako krabici s velkým množstvím trubiček tloušťky obyčejné tužky, v podstatě jako krabici plnou brček. V trubičkách odděleně proudí špinavý, avšak již zahřátý vzduch, který chceme vyvětrat a čerstvý studený vzduch. Díky soustavě „brček“ se vzduch navzájem nemísí. Využije se však principu předání tepla mezi vytopeným odvětrávaným vzduchem a studeným přiváděným čerstvým. Do objektu tak přichází čerstvý vzduch o podstatně vyšší teplotě než exteriérové.  

Investorka v tomto případě s instalací rekuperace samozřejmě souhlasila, dokonce si ji sama dodala.

 

Řešíte svou komerční stavbu? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích.

 

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku