Jaké příčky zvolit, Porotherm nebo Ytong?

2. září 2021
1152

Jestli novostavba nebo rekonstrukce, jedna z možností je výhodnější, která? To se dočtete v následujícím článku.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Tento článek se zabývá čistě tím, jaké zvolit nenosné zdivo. Pokud hledáte systém, ze kterého stavět celý dům, to znamená obvodové i vnitřní zdivo, je pro vás určený tento článek: https://www.projekcemachac.cz/cs/clanky/jaky_material_zdiva_vybrat-106/

Všechny parametry jsou srovnávány pro Ytong tl. 150 mm a Porotherm tl. 140 mm.

 

S čím se lépe pracuje

S Ytongem se lépe pracuje, jelikož je výrazně měkčí než Porotherm. Pokud stavíte v bytě krátkou příčku, je pro vás nejspíš zbytečné zajišťovat si pilu, Ytong je pak tou správnou volbou. Jejich příčkovku uříznete bez problémů během minuty i ruční pilkou. Pokud jsou však vaše plány větší a pilu budete mít po ruce, ať řežete Ytong nebo Porotherm, jde to hladce.

 

Váha tvárnic

Váha tvárnice Ytong tloušťky 15 cm je 15 kg, váha Porothermu tloušťky 14 cm je 14,6 kg. Oba materiály jsou stejně těžké. Mají ovšem různý rozměr, Porotherm 497*140*249, Ytong 599*150*249, to znamená, kdybychom porovnávali stejně velké tvárnice, Ytong bude lehčí.

Pevnost

Ytong má pevnost v tlaku 2,8 MPa, Porotherm 10 MPa. Porotherm je tedy výrazně pevnější.

Zvuková neprůzvučnost

Ytong má neprůzvučnost 41 dB, Porotherm 44 dB. Porotherm má tedy lepší zvukotěsné vlastnosti. Přijdou vám 3 dB jako malý rozdíl? Není to tak, je to poznat.

 

Rychlost zdění

Ytong se musí zdít na tenkovrstvé lepidlo. Porotherm je možné zdít taktéž na tenkovrstvé lepidlo, ale také na pěnu Dryfix, se kterou se pracuje velice snadno a zdění probíhá rychleji. Tvárnice Ytong jsou však větší a proto s každým přidáním tvárnice do zdiva, postavíte větší kus.

 

Složitost dalšího souvrství

Na povrchu Ytongu je nutné natáhnout lepidlo a do něj vložit armovací mřížku (perlinku). Následně se na tento povrch nanáší vrchní vrstva omítky. U Porothermu se nanáší jádro a vrchní vrstva omítky. Omítky jsou tedy jednodušší u Porothermu.

 

Akumulace tepla

Ytong má objemovou hmotnost cca 500 kg/m3. Porotherm tvárnice má hustotu 870 kg/m3. Vyšší akumulační schopnost má tedy Porotherm. To znamená, že v sobě uchová více tepla, které může následně ze sebe zářit. Tahle vlastnost může být nevýhodná u rekreačních objektů, u kterých chceme rychlý zátop. Těžší cihly totiž do sebe pozřou více energie, to znamená, že když dojede po delší době na chatu, která je postavena z Porothermu, bude Vám trvat delší dobu, než v ní pocítíte teplo, jelikož toto teplo budou do sebe nasávat ze začátku chladné cihly. Na druhou stranu, je zase o to déle budou ze sebe vyzařovat.

Cena k srpnu 2021

Za 1 m2 zdiva Ytong tl. 150 mm se všemi povrchovými úpravami a s prací dle ceníku RTS zaplatíte 1839 Kč včetně DPH. Za to stejné u Porothermu zaplatíte 1441 Kč včetně DPH. Porotherm je tedy i výrazně levnější.

 

 

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku