Valbová nebo sedlová střecha, co zvolit?

6. října 2020
1912

Která varianta je levnější a lepší? To se dozvíte v následujícím článku.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

Často se setkáváme s klienty, kteří řeší dilema, a to jakou střechu u svého domu zvolit, jestli sedlovou nebo valbovou. Na věc lze nahlížet z několika úhlů pohledu, ať už je to finanční, estetické nebo praktické hledisko.

 

Cena

U valbové střechy lze prohlásit, že může být mírně levnější, ale záleží na konkrétním návrhu a cena nebude nikterak výrazně nižší oproti sedlové střeše. Cena by neměla hrát v tomto případě roli, jelikož rozdíl může být nanejvýš pár tisíc korun. U valbové střechy není štít, ale naopak je u ní více střešní krytiny a více speciálních prvků střechy, jako nárožní tašky apod. U sedlové střechy je možné ušetřit na štítu tak, že bude vytvořen například jen pomocí OSB desek a stěna bude ukončena pod střešní konstrukcí. Není to však zcela kvalitní řešení a doporučujeme ho jen u projektů, kde se rozpočet řeší na maximum.

 

Estetické hledisko

Tato záležitost je subjektivním názorem. Někomu se může líbit sedlová střecha a někomu zase valbová. V zásadě úřady většinou mají v oblibě sedlové střechy. Tento typ střechy je typičtější pro česká města a obce, a proto je i více prosazován u městských architektů. Náš názor je takový, že mi v Projekci Machač máme raději sedlové střechy, co se estetiky týká.

 

Praktičnost

Mírně spolehlivější řešení může být sedlová střecha, jelikož oproti valbové střeše (u jakéhokoliv tvaru domu) bude obsahovat méně zlomů (nároží, úžlabí). Tyto zlomy ve střešní rovině můžou být důvodem k zatékání. Takže valbová střecha tím, že bude složitější, bude nutností navrhnout kvalitnější pojistnou fólii pod tašky a v některých případech i celoplošné bednění, což může zahýbat s cenou.

 

U sedlové střechy vznikne větší prostor pro uložení předmětů. V dnešní době je běžné, že i když se staví dům typu bungalov a používají se k zastřešení vazníky, je instalován vstup do půdního prostoru pro revizi. Prostor však lidé využívají také pro ukládání předmětů, přičemž u sedlové střechy je prostor větší.

 

Tudíž jestli jste na vážkách a nevíte, jaký typ střechy zvolit, doporučujeme střechu sedlovou, právě tu, kterou jsme zvolili u našeho projektu, který si můžete prohlédnout výše.

 

 

Řešíte novostavbu rodinného domu a chcete navrhnout dům, který bude přesně podle vašich představ? Ozvěte se nám, první schůzka je nezávazná a zdarma. Poradíme Vám na místě nebo u nás v kanceláři v Pardubicích. 

Přejít na KONTAKT  

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku