Vestavba podkrovního bytu

26. května 2023
3

Koupit samotnou půdu nebo byt v posledním patře a půdu k němu přikoupit, je v Česku velice populární. Ještě v sedmdesátých letech 20. století nebylo možné kvůli požárním předpisům podkrovní byty realizovat, avšak v posledních dvaceti letech se s podkrovními vestavbami setkáváme velmi často.

Ing. Matěj Machač
Ing. Matěj Machač

V Projekci Machač jsme podkrovních bytů navrhovali již několik. Naposledy v Pardubicích, kde investor koupil byt v posledním patře a od SVJ odkoupil půdu nad ním. Cílem bylo vytvořit z bytu mezonet. Naším úkolem bylo navrhnout kompletní dispozici a efektivně tak využít prostor na maximum. Řešit dispozici v podkroví je však komplikované a je nutné dbát na dodržení dostatečné světlé výšky, kterou je u obytných místností nutné dodržet.

Obytná podkrovní místnost musí mít výšku alespoň 2,3 m, a to v nadpoloviční většině své podlahové plochy. Pokud je toho komplikované dosáhnout, může pomoci větší počet střešních oken, kde je světlá výška o něco vyšší. Pokud ani střešní okna nepomůžou, musí se zrealizovat vikýř. Ten ovšem může být trnem v oku architektům města. Pokud se podobný vikýř nenachází v blízkém okolí, je dost komplikované jej nechat schválit.

Pojďte se potkat přímo nad vaším projektem
Domluvit schůzku