Domy

Novostavba rodinného domku na vesnici

Novostavba rodinného domku na vesnici

Investorovi podmínky zněli jasně, chtěl co nejmírnější střechu. Naopak podmínky úřadu územního plánování byli naprosto protichůdné. Pro dodržení taměnšího rázu je zapotřebí, aby střecha byla co nejprudší. Východiskem je buď kompromis nebo prosazení zájmu investora. Toho lze docíli i tak, že se nafotí veškeré stavby v okolí a vybere se ta, která má střechu s co nemírnějším spádem. Ta se pak stane, hlavním opěrným bodem pro vyjednávání.

Číst více
Rodinný dům s velkým obývacím pokojem

Rodinný dům s velkým obývacím pokojem

Moderní dům, který se pyšní velkými okny do zahrady je umístěn ve velice klidné lokalitě v malé obci na Pardubicku. Velký obývací pokoj není jedinou prostornou místností v domě. Ložnice, ale i dětské pokoje jsou přinejmenším dostatečné. K objektu ještě náleží malá zahradní kuchyňka s terasou a se skladem.

Číst více
Změna fasády za účelem ušetření nákladů

Změna fasády za účelem ušetření nákladů

S investorem jsme usoudili, že výstavba by byla příliš nákladná. Zvolili jsme úsporu na fasádě. Okenní otvory měly „střílnové“ zkosení, které měly zajisti velkolepé prosvětlení místností. Ty však byly zrušeny a nahrazeny klasickými otvory. Taktéž v úrovni 1NP měl být obklad z modřínu, který byl nahrazen probarvenou omítkou. I po estetických úpravách směrem k levnější variantě, je výsledek kvalitní.

Číst více
Dům ve skandinávském stylu

Dům ve skandinávském stylu

Bílá s kombinací dřeva nidky nezklame. U tohoto domu jsou navíc dominantním exteriérovým prvkem zkosené ostění oken v prvním patře. Tento prvek zajištuje především větší přísun slunečního svitu, ale také zajímavým způsobem vytváří architektonický dojem domu. Technicky je to pak provedeno tak, že z cihelných prvků je vytvořen zůb, který je doplněn polystyrenem, který tvoří šikmou plochu. Jednoduché a efektivní.

Číst více
Moderní dům na Brněnsku

Moderní dům na Brněnsku

Tento dům bude umístěn na poměrně prudce svažité parcele, která je navíc velice úzká. Územním plánem jsou zadány dvoudomy, což znamená, že z jedné strany bude náš řešený dům přímo navazovat na sousední objekt v budoucnu. No oříšek vše vyřešit, tak aby byl investor spokojen. Povedlo se však, dům má dokonalou orientaci. Dispozici interiéru nebudeme zveřejňovat, jelikož si to klient nepřeje. Bylo požadavkem maximálního proslunění místností, proto téměř všechna okna směřují jedním směrem a to na jih. Je zvolen i poměrně velký přesah střechy a markýza nad okny v 1NP z důvodu stínění. Markýza pak pozvolna navazuje na kryté stání, což vytváří zajímavý architektonický prvek.

Číst více
Jóga centrum s kadeřnictvím

Jóga centrum s kadeřnictvím

Dům je rozdělen na 3 hlavní části. První se nachází v přízemí v uliční části. Zde je kadeřnictví, které je prosvětleno velkými okny směřujícími do ulice. Okna mají taktéž marketingový účel a plní funkci výlohy. Druhá část je v patře nad kadeřnictvím. Zde je kosmetický salón a zázemí pro jóga centrum (šatny, koupelna). Poslední část je v prostorné tělocvičně, kde se samotná jóga bude cvičit. Je navázána přes velké francouzské okna na zahradu a přilehlý potok.

Číst více
Zadání znělo jasně: Navýšit kapacitu na maximum

Zadání znělo jasně: Navýšit kapacitu na maximum

Studie malého penzionu, který byl přestavěn z vícegeneračního rodinného domu ve velmi žádané lokalitě v obci Lednice na jižní Moravě, byl z hlediska prosazení na stavebním úřadě náročným projektem. Podařilo se však na 100%. V této lokalitě není povoleno dvoupatrových domů, pouze podkrovním vestaveb. První studie jiné architektonické kanceláře byla smetena ze stolu. My jsme však uspěli. Část objektu, který se nachází ve dvorní části a má pultovou střechu, byl hlavním středobodem. V této části ve druhém patře můžou být 3 apartmány, které majitelce můžou vydělat každoročně statisíce. Architektonická kancelář z Brna, která tuto část navrhovala, bez převisu pultové střechy neuspěla. Jelikož druhé patro působilo obrovsky, stavební úřad návrh neschválil. Jednoduchá změna, kterou jsme navrhli, umožnila přijetí stavebních úprav. Prostě jsme přidali převis pultové střechy, opticky se tak z patra stala půdní vestavba a stavební úřad projekt schválil. Jednoduché a účinné.

Číst více
Studie bungalovu a její orientace ke světovým stranám

Studie bungalovu a její orientace ke světovým stranám

Ve Staročernsku jsme řešili studii, kde jako u každé jiné studie je potřeba precizně vymyslet dispozici tak, aby proslunění bylo ideální. Sluneční světlo vytváří v lidském organizmu potřebné procesy, které jsou potřebné k zdravému fungování. Tam kde svítí nejméně, musí být umístěny místnosti, kde člověk netráví svůj čas a naopak. Zde jsou rozepsány jednotlivé místnosti, kde je umístění ideální a proč: Garáž, technická místnost, koupelna, toaleta, chodba apod. – U těchto typů místností není potřeba téměř žádného proslunění tudíž je ideální je umísťovat na severní fasády či do vnitřní části objektu. Dětské pokoje – Nejlépe na západ. Jelikož děti tráví v pokoji nejvíce času po škole, to znamená od cca 14 hodin (v létě) do večera. Právě na západní fasádě je proslunění od poledne do západu. Ložnice – Ideálně na východ. Je to trochu subjektivnější záležitost, ale obecně je východ ideální hlavně kvůli vstávání. Brzké slunce nastartuje dospělého člověka do pracovního dne. Obývací pokoje – Jih a západ. V obývacím pokoji trávíme nejvíce času, především odpoledne, tudíž musí být nejvíce prosluněn. V letních měsících je takto orientovaný obývací pokoj od cca 10 hodin do večera proslunění. Kuchyně – Ta musí být taktéž prosluněná, avšak velmi častá podmínka bývá orientace oken ke vstupu. Z kuchyně je potřeba vidět přicházejí návštěvu a další osoby do domu. Terasa – Na západ či jih. Na terase se většinou tráví čas v odpoledních hodinách. Vstup/předsíň – Na sever či východ. Není nutné, aby předsíň byla prosluněná.   Jedna rada na závěr, pokud si chcete sami určit ideální polohy jednotlivých místností, doporučujeme použít aplikaci sun surveyor, která vám s tím pomůže.

Číst více
Jednogenerační nebo vícegenerační dům?

Jednogenerační nebo vícegenerační dům?

Jen pro příklad uvedu několik východisek, jak lze s touto situací naložit. Za prvé si potomek může pronajmout či koupit nemovitost zcela sám. Tohle řešení je pro nás nejpohodlnější, avšak trochu sobecké. Další možností může být, že mu rodiče na bydlení přispějí nebo ho zcela zajistí. Pro movitější rodiče je to vhodná varianta. Náš typ je k financím šetrný. Postavte dům, který v první fázi poslouží jen pro rodinu s malými dětmi. Ve chvíli, kdy se potomek chce osamostatnit a potřebuje kompletně své bydlení, provedou se takové stavební úpravy na domě, aby vznikly dvě samostatné jednotky. Obrázek 3 je stav pro jednu rodinu, obrázek 4 je stav pro další nezávislou rodinu, která má svůj vstup do domu, své parkování a své soukromí. Ideální však je, aby byl dům nachystán na takovou to úpravu již při výstavbě domu. Bydlení pro mladou rodinu jsme navrhli přesně v tomto duchu. Tam kde je nyní stěna, v budoucnu budou dveře. Otvor se během hrubé stavby vytvoří a opět zazdí, tak aby jej bylo možné bez problému obnovit. V hale se plánuje v budoucnu schodiště, proto se ve stropě již nyní nachystá otvor, který se zakryje sádrokartonem. Ještě jsme zakomponovali několik dalších návrhů, které se nyní při výstavbě provedou, aby v budoucnu bylo jednoduše během několika málo týdnu k dispozici další obytná jednotka a to za financí, které budou bezkonkurenční. Při několika konkrétních úpravách, které se nyní provedou, se může za budoucí bydlení ušetřit několik statisíc.

Číst více
Betonové základy nebo založení na vrutech?

Betonové základy nebo založení na vrutech?

Betonové základové pasy jsou nejběžnějším způsobem založení. U lehkých dřevostaveb je však možnost založit dům i na zemních vrutech. Výhodou je nižší cena a rychlejší výstavba bez nutnosti pauzy při zrání betonu. Nevýhodou je navýšení úrovně podlahy v přízemí. Mezi dřevostavbou a terénem musí být minimálně 200 mm mezera pro odvětrávání vlhkosti, přičemž když je dům nesen bodově, musí tomu odpovídat i konstrukce. To znamená, že podlaha u tohoto typu založení běžně má 300 mm. Což jisto jistě znamená, výškový rozdíl terénu a podlahy 500 mm. To však není velká překážka. 3 schody nebo krátká rampa výškový rozdíl bez problému zvládne. Prodejna občerstvení autorů Ing. arch. Štěpána Vacíka a Ing. arch. Aleše Reiského, byla stavebně řešena naší projektovou kanceláří. Původní návrh byl právě řešen na zemních vrutech. Po bližším průzkumu, jsme právě došli k závěru, že celková výška podlahy s mezerou bude minimálně 500 mm nad upravený terén. Jelikož tento výškový rozdíl by způsobil řadu komplikací, usoudili jsme, že bude lepší stavbu založit na pásech. To však nevylučuje, že se určitě k zemním vrutům opět někdy vrátíme u jiných návrhů.

Číst více