Poslední dobou se nosná konstrukce bytových domů často realizuje z železobetonu. Dle našich propočtů je to jeden z nejdražších materiálů pro výstavbu. Proč tomu tak je?
Poslední dobou se nosná konstrukce bytových domů často realizuje z železobetonu. Dle našich propočtů je to jeden z nejdražších materiálů pro výstavbu. Proč tomu tak je?
Železobeton je velice únosný materiál, který má však špatné izolační vlastnosti. Proto je vždy nutné objekt dodatečně zateplit polystyrenem nebo vatou. Naopak má však dobré akumulační vlastnosti, které jsou přínosné v letním období. Jednoduše lze říci, že vnitřní prostory se v železobetonových domech hůře přehřívají.
Především únosnost železobetonu je velice přínosná. U železobetonu je možné konstruovat nosné stěny už z tloušťky 150 mm. Při použití vysoce izolačního materiálu jako je PIR či PUR deska, lze dosáhnout celkové tloušťky obvodové stěny 250 mm. Při použití keramické tvarovky a polystyrenu, je nutné dodržet celkovou tloušťku 500 mm (300 mm tvárnice + 200 mm polystyren), abyste dosáhli stejných izolačních a statických vlastností.
Pro parcely, které jsou prostorově nepříznivé a spoří se na nich každý milimetr, je tloušťka stěny 250 mm obrovským přínosem.
Když bude mít bytový dům venkovní půdorysné rozměry 20 x 20 m, prostor, který získáte díky skladbě železobeton + PIR, bude o 19,25 m2 větší na jedno podlaží. Tato skladba je však cca o 4 500 Kč dražší než kombinace keramické tvarovky s polystyrenem. Dům o třech podlažích bude tedy realizačně dražší o 3,5 mil Kč, avšak získáte 57,75 m2. Pokud se dům nachází na lukrativní adrese v centru Prahy, cena 1 m2 je cca 150 000 Kč. Dům tudíž bude hodnotnější o 8,6 mil Kč a vy tak získáte rozdílnou částku 5,1 mil Kč.
Prvním důvodem, proč zvolit betonovou konstrukci, může tedy být to, že chcete získat větší užitnou plochu. Musí se však jednat o parcelu, která se nachází například v proluce a jste tak omezeni možnou velikostí budoucího bytového domu. Tato nepříznivě velká parcela by se měla nacházet navíc na lukrativním místě, kde bude prodejní cena za uspořený prostor větší než větší náklady na dražší materiál
Taktéž je možné zvolit kompromis, kdy je možné beton kombinovat s levnějším polystyrenem či vatou.
Dalším důvodem, proč stavitelé volí betonovou konstrukci může být její nosnost, která je příznivá při stavbě vysokých domů. Nejběžněji používané keramické tvarovky se většinou užívají u staveb maximálně o 4 poschodích, přičemž přízemní patro často bývá železobetonové. U vyšších domů, než jsou 4 poschodí se volí většinou železobeton.
Železobeton je taktéž výhodný pro vytvoření netypické architektury. Dovoluje větší rozpony stropů, konzolové konstrukce, nejrůznější oblé tvary apod. Tudíž pokud developer chce docílit efektivní architektury, železobeton může být tou správnou volbou.
V Česku je nejvýhodnější postavit co nejlevnější nosnou konstrukci a zateplit ji co nejlevnějším izolantem. Tato metoda je nejčastější a nejjednodušší. Nosné konstrukce můžou být z keramických tvarovek Protoherm, Heluz, Ytong, Porfix či jiných. Často se volí tloušťka 300 mm. Nosná konstrukce je pak zateplena další venkovní vrstvou buď z polystyrenu nebo vaty. Vždy záleží na statickém a energetickém výpočtu.
Na každý detail máme zpracované
analýzy. Díky tomu tvoříme
kvalitní a ekonomické domy.
Podle našich projektů se staví,
nejedná se jen o nějaký kus
papíru pro úředníky.
Video má 22 minut a popisuje postup níže. Před osobní schůzkou je nutné video shlédnout.
Postup spolupráce se vždy mírně upravuje dle potřeb klienta a typu stavby.
První schůzka u nás v kanceláři je zdarma a sdělíme vám tyto informace:
a potkejme se v kanceláři v Pardubicích, v Praze nebo online
17. listopadu 216, 530 02 Pardubice I
Oldřichova 34, 128 00 Praha - Vinohrady
Fakturační adresa: Ing. Matěj Machač, Stavařov 99, 530 09 Pardubice, IČO 76675190
Jsem plátce DPH