I když pojem „Ohlášení stavby“ zní, jako by člověk svou stavbu mohl pouze ohlásit nějakým jednoduchým způsobem, není tomu tak. Ohlášení stavby je složitý proces, a i tak se musí na stavební úřad doložit velké množství dokumentů.
I když pojem „Ohlášení stavby“ zní, jako by člověk svou stavbu mohl pouze ohlásit nějakým jednoduchým způsobem, není tomu tak. Ohlášení stavby je složitý proces, a i tak se musí na stavební úřad doložit velké množství dokumentů.
Rozdíl mezi obsahem projektové dokumentace pro ohlášení stavby a pro stavební povolení je jen jeden. A to takový, že u ohlášení stavby se musí zajistit souhlasy sousedů. Tudíž je vlastně u řízení formou ohlášení stavby o dokument navíc než u obsahu dokumentace pro stavební povolení. Souhlasy sousedů si u řízení formou stavebního povolení zajišťuje sám stavební úřad.
Ohlášení stavby by mělo být vyřízeno v zákonné lhůtě do 30 dnů . Vyřízení stavebního povolení oproti tomu trvá déle. Úřad má několik týdnů než obešle jednotlivé sousedy, kteří si následně musí převzít poštu, což opět může trvat několik týdnů., Poté plyne lhůta 15 dnů, kdy mají čas na rozmyšlenou, zdali se záměrem souhlasí. Když soused souhlasí, nepřijde vznést na úřad žádné námitky, čímž v podstatě mlčí, což je bráno jako souhlas. Celý tento proces může trvat až několik měsíců.
U ohlášení stavby si souhlasy sousedů zajišťuje investor sám. Je tedy teoreticky možné, že sousedy obejde třeba za hodinu, na rozdíl od několika měsíčního procesu v případě stavebního povolení.
Někdy je ovšem zajištění souhlasů všech sousedů velmi složité. V tu chvíli se z praktických důvodů žádá procesem stavebního povolení. Příkladem, kdy je jednodušší nechat zajištění podpisů sousedů na stavebním úřadě je situace, kdy sousedíte s bytovým domem. Ten má obvykle několik desítek vlastníků, proto může být problém od všech zajistit souhlas. V tu chvíli je výhodnější, aby souhlasy sousedů zajistil úřad.
Investor je vázán termínem 2 roky, do kdy musí zahájit stavbu. Pokud to nestihne, ohlášení stavby propadne a je nutné projít celým schvalovacím procesem znovu. Častým důvodem, proč investoři volí vyřízení přes stavební povolení je tedy ten, že si nejsou jisti, kdy se stavbou začnou.
U stavebního povolení je také termín zahájení do 2 let od vyřízení povolení, ovšem tento termín je možné na žádost prodloužit. To lze zajistit tak, že zahájíte stavbu alespoň drobným úkonem, který nahlásíte jako zahájení na stavební úřad. Z naší praxe vychází, že pro zahájení stavby je nutné udělat alespoň základy. Výkopy nepostačují.
Pozor však na stavební povolení i ohlášení stavby, kde je uveden termín dokončení stavby. Na některých ze zmíněných listin, může být i konkrétní termín dokončení. Nebývá to časté, buďte však obezřetní.
Na každý detail máme zpracované
analýzy. Díky tomu tvoříme
kvalitní a ekonomické domy.
Podle našich projektů se staví,
nejedná se jen o nějaký kus
papíru pro úředníky.
Tvoříme kvalitní
architekturu, která je dobře
hodnocena.
Video má 22 minut a popisuje postup níže. Před osobní schůzkou je nutné video shlédnout.
Postup spolupráce se vždy mírně upravuje dle potřeb klienta a typu stavby.
První schůzka u nás v kanceláři je zdarma a sdělíme vám tyto informace:
a potkejme se v kanceláři v Pardubicích, v Praze nebo online
17. listopadu 216, 530 02 Pardubice I
Oldřichova 34, 128 00 Praha - Vinohrady
Fakturační adresa: Ing. Matěj Machač, Stavařov 99, 530 09 Pardubice, IČO 76675190
Jsem plátce DPH