Dilema, které řeší nejedna rodina. Zvolit patrový dům s obytným podkrovím nebo s plnohodnotným patrem, či přízemní bungalov. V tomto článku rozebíráme jednotlivé výhody a nevýhody obou řešení.
Dilema, které řeší nejedna rodina. Zvolit patrový dům s obytným podkrovím nebo s plnohodnotným patrem, či přízemní bungalov. V tomto článku rozebíráme jednotlivé výhody a nevýhody obou řešení.
Největší výhodou bungalovu je bezpochyby bezbariérovost. U patrového domu se totiž neobejdeme bez schodiště. Neznamená to ovšem, že když si postavíte dům bez schodů, je automaticky bezbariérový. Bezbariérový dům musí splňovat celý soubor pravidel. Například maximální výškové rozdíly podlah 20 mm (vstupní schod do domu apod.), chodby šířky 1,5 m, toaleta a koupelna patřičných rozměrů atd. Schodiště jsou však tou největší překážkou a bezbariérový dům s nimi lze udělat jen velice obtížně.
Když se mladá rodina rozhodne postavit nový dům, často již myslí na svá pozdější léta, kdy bude mít problém s pohybem, a právě proto se může rozhodnout pro bungalov. Typický návrh u patrových domů obsahuje v přízemí pracovnu/pokoj pro hosty. A právě tato místnost je brána jako ložnice na stáří, aby budoucí důchodci nemuseli neustále chodit po schodech. Tento nápad je velice praktický. Pokud dům obsahuje v přízemí i koupelnu s toaletou, jde o správně navržený dům.
K patrovému domu lze také přistupovat bezbariérově, pokud je uvažováno, že budoucí důchodci budou na své stáří obývat jen přízemí a případné návštěvy budou pobývat v patře. Navíc schody můžou sloužit i pro udržení „formy“ důchodce, který je občas využije.
Nejčastějším dotazem, když se lidé rozhodují, jaký zvolit dům, či patrový nebo přízemní, je cena. Toto se určuje složitě. Aby se určil adekvátní finanční rozdíl, je potřeba navrhnout přízemní bungalov, který odpovídá všem parametrům rodiny a patrový dům, který taktéž odpovídá všem potřebám. Nelze vzít náhodný bungalov a patrový dům a ty začít porovnávat, to bychom porovnávali neporovnatelné.
Častěji nám však dle propočtů vychází finančně výhodněji bungalovy. Je to především z důvodu konstrukce schodiště, která v bungalovu není a drobným rozdílům v přemísťování hmot do patra. Přece jen dá více práce přemístit cihly po schodech nahoru než po rovině.
Tento rozdíl však často vychází do 300 000 Kč. Vezmeme-li průměrnou cenu rodinného domu, která je u nás nyní 8 mil Kč, jedná se o rozdíl necelé 4 %, což se dá označit za zanedbatelný rozdíl.
Co se týká ceny základů a stropu, ty lze téměř zanedbat. Patrový dům bude mít navíc položku za realizaci stropu, oproti tomu bungalov bude mít větší základy.
U patrového domu zbude jistě více plochy na parcele. Obecně lze říct, že patrový dům má cca 2x menší zastavěnou plochu než bungalov. Pokud je tedy parcela malá, je lepší postavit patrový dům, aby měl majitel větší zahradu. Pokud je parcela velká, není potřeba na tento parametr hledět, protože tak jako tak, bude zahrady hodně.
Jak velká je malá parcela? To se špatně určuje bez znalosti potřeb klienta. Pokud budeme vycházet z průměrně velkého domu, který má v Česku cca 150 m2 užitné plochy, malá parcela je pod 700 m2. Když postavíte bungalov, který má užitnou plochu 150 m2, zastavěnou plochu bude mít cca 180 m2. Pokud si představíme parcelu 35x20 m, tedy o výměře 700 m2 a délku domu 10 m, zbývá v případě 6 m uliční čáry 19 m zahrady, což je za nás dostatečné. Záleží však na subjektivním vnímání prostoru majitele.
Tvar domu je zásadní pro určení míry jeho energetické hospodárnosti. Pokud se hledí na energetickou úspornost, nebo dokonce uvažujete o pasivním domě, nejdůležitější je venkovní obálka. Dům musí mít co největší objem vzduchu a zároveň co nejmenší povrch. Proč? Chcete docílit toho, aby draze získané teplo z domu co nejméně unikalo. To zajistíte tím, že dům bude mít co nejmenší povrch sousedící s exteriérem.
Když bychom se zaměřili čistě na pasivitu domu, ideální tvar by byla koule. Ta se ovšem špatně staví, proto volíme nejbližší podobný tvar, kterým je krychle, případně kvádr. Tento tvar nejlépe dosáhneme při stavbě patrového domu. Takový dům je na rozdíl od bungalovu s velkým půdorysem energeticky úspornější.
Při rozhodování by tento parametr měl hrát největší roli. K čemu je úspora 300 tisíc korun, když se vám dům nebude líbit. K čemu je větší zahrada, když se v domě nebudete cítit dobře. K čemu je bezbariérovost, když budete myslet na to, že v domě nejste spokojeni. K čemu jsou úspory za energii, když vás vždy štvalo chodit po schodech. Dům se vám musí líbit a musíte z něj mít dobrý pocit. Ostatní výhody/nevýhody byste měli brát v potaz jen když jste nerozhodní jakou variantu zvolit.
Na každý detail máme zpracované
analýzy. Díky tomu tvoříme
kvalitní a ekonomické domy.
Podle našich projektů se staví,
nejedná se jen o nějaký kus
papíru pro úředníky.
Tvoříme kvalitní
architekturu, která je dobře
hodnocena.
Video má 22 minut a popisuje postup níže. Před osobní schůzkou je nutné video shlédnout.
Postup spolupráce se vždy mírně upravuje dle potřeb klienta a typu stavby.
První schůzka u nás v kanceláři je zdarma a sdělíme vám tyto informace:
a potkejme se v kanceláři v Pardubicích, v Praze nebo online
17. listopadu 216, 530 02 Pardubice I
Oldřichova 34, 128 00 Praha - Vinohrady
Fakturační adresa: Ing. Matěj Machač, Stavařov 99, 530 09 Pardubice, IČO 76675190
Jsem plátce DPH