Obklady z imitace cihel či kamene jsou velice populární. Je však několik zásad, které je nutné dodržovat, aby výsledek vypadal reálně, nikoli spíše komicky, jak tomu v mnoha případech bývá.
Obklady z imitace cihel či kamene jsou velice populární. Je však několik zásad, které je nutné dodržovat, aby výsledek vypadal reálně, nikoli spíše komicky, jak tomu v mnoha případech bývá.
Obklad z cihly či kamene musíme chápat tak, že fiktivně odhalujeme nosnou konstrukci. To znamená, že zevnějškem chceme tvrdit, že dům je postaven z režného zdiva nebo z kamene. Logicky z toho vyplývá, že zedník nejprve postaví nosnou konstrukci, která se až následně omítá. Omítkou tedy zdivo nabyde a musí tak více přečnívat do prostoru.. Toho lze docílit různou tloušťkou zdiva nebo při dodatečném zateplení různou tloušťkou izolantu. Pro obklady však doporučujeme volit jednovrstvé zdivo. Nejvhodnější jsou již zateplené tvarovky, ať už vatou nebo polystyrenem. Na dodatečně zateplené zdivo je také možné aplikovat obklady, je však nutné dodržet speciální skladbu.
Neméně důležitá je volba obkladu. Za nás jsou nejvhodnější reálné cihlové pásky pálené samostatně nebo reálné kusy kamene nařezané na úzké pláty. Naopak nejhorší volbou jsou keramické imitace, u kterých jsou některé spáry již vyplněny z výroby a další se spárují až při obkládání.
Často na stavbách vidíme keramické dlaždice s imitací kamene či cihel, které „zkrášlují“ zevnějšek domu. Je to vrchol nevkusu a majitelé by udělali lépe, kdyby dům nechali čistě omítnutý. Navíc se stává i to, že dlaždice imitující přírodní vzhled jsou stejné s pravidelně se opakujícím vzorem, tomu říkáme opravdu ne.
Ideální jsou samostatně pálené cihelné pásky, které jsou doplněné o rohové dílce, které věrně imitují objem cihly. Některé levnější cihelné obklady se vytváří rozřezáním jednotlivých cihel. V takovém případě jsou esteticky vhodné pouze ty povrchové. Ty, které vzniknou ze středu cihly, nejsou realistické, jelikož uvnitř cihly je jiná struktura než na povrchu.
U cihelných pásků je také nutné si dávat pozor na postupný výběr pásků a jejich kombinace. Stává se totiž, že na jedné paletě mohou být pásky různých šarží. Proto by se mělo postupovat tak, že si obkladač otevře několik palet najednou a všechny šarže mezi sebou prokládá, tak aby nikde nevznikl razantní rozdíl odstínů, ale aby byly všechny možné odstíny rovnoměrně namixovány.
Obklad je dominantou fasády a jeho aplikace by se neměla podceňovat. Ideální je, když navštívíte stavby a zhodnotíte tak sami reference od zvoleného obkladače. V případě svépomocníků je dobré si prostudovat co nejvíce informací, podívat se na nejrůznější video tutoriály a konzultovat postup realizace s odborníky.
Na každý detail máme zpracované
analýzy. Díky tomu tvoříme
kvalitní a ekonomické domy.
Podle našich projektů se staví,
nejedná se jen o nějaký kus
papíru pro úředníky.
Tvoříme kvalitní
architekturu, která je dobře
hodnocena.
Video má 22 minut a popisuje postup níže. Před osobní schůzkou je nutné video shlédnout.
Postup spolupráce se vždy mírně upravuje dle potřeb klienta a typu stavby.
První schůzka u nás v kanceláři je zdarma a sdělíme vám tyto informace:
a potkejme se v kanceláři v Pardubicích, v Praze nebo online
17. listopadu 216, 530 02 Pardubice I
Oldřichova 34, 128 00 Praha - Vinohrady
Fakturační adresa: Ing. Matěj Machač, Stavařov 99, 530 09 Pardubice, IČO 76675190
Jsem plátce DPH