Jestli novostavba nebo rekonstrukce, jedna z možností je výhodnější, která? To se dočtete v následujícím článku.
Jestli novostavba nebo rekonstrukce, jedna z možností je výhodnější, která? To se dočtete v následujícím článku.
Tento článek se zabývá čistě tím, jaké zvolit nenosné zdivo. Pokud hledáte systém, ze kterého stavět celý dům, to znamená obvodové i vnitřní zdivo, je pro vás určený tento článek: https://www.projekcemachac.cz/cs/clanky/jaky_material_zdiva_vybrat-106/
Všechny parametry jsou srovnávány pro Ytong tl. 150 mm a Porotherm tl. 140 mm.
S Ytongem se lépe pracuje, jelikož je výrazně měkčí než Porotherm. Pokud stavíte v bytě krátkou příčku, je pro vás nejspíš zbytečné zajišťovat si pilu, Ytong je pak tou správnou volbou. Jejich příčkovku uříznete bez problémů během minuty i ruční pilkou. Pokud jsou však vaše plány větší a pilu budete mít po ruce, ať řežete Ytong nebo Porotherm, jde to hladce.
Váha tvárnice Ytong tloušťky 15 cm je 15 kg, váha Porothermu tloušťky 14 cm je 14,6 kg. Oba materiály jsou stejně těžké. Mají ovšem různý rozměr, Porotherm 497*140*249, Ytong 599*150*249, to znamená, kdybychom porovnávali stejně velké tvárnice, Ytong bude lehčí.
Ytong má pevnost v tlaku 2,8 MPa, Porotherm 10 MPa. Porotherm je tedy výrazně pevnější.
Ytong má neprůzvučnost 41 dB, Porotherm 44 dB. Porotherm má tedy lepší zvukotěsné vlastnosti. Přijdou vám 3 dB jako malý rozdíl? Není to tak, je to poznat.
Ytong se musí zdít na tenkovrstvé lepidlo. Porotherm je možné zdít taktéž na tenkovrstvé lepidlo, ale také na pěnu Dryfix, se kterou se pracuje velice snadno a zdění probíhá rychleji. Tvárnice Ytong jsou však větší a proto s každým přidáním tvárnice do zdiva, postavíte větší kus.
Na povrchu Ytongu je nutné natáhnout lepidlo a do něj vložit armovací mřížku (perlinku). Následně se na tento povrch nanáší vrchní vrstva omítky. U Porothermu se nanáší jádro a vrchní vrstva omítky. Omítky jsou tedy jednodušší u Porothermu.
Ytong má objemovou hmotnost cca 500 kg/m3. Porotherm tvárnice má hustotu 870 kg/m3. Vyšší akumulační schopnost má tedy Porotherm. To znamená, že v sobě uchová více tepla, které může následně ze sebe zářit. Tahle vlastnost může být nevýhodná u rekreačních objektů, u kterých chceme rychlý zátop. Těžší cihly totiž do sebe pozřou více energie, to znamená, že když dojede po delší době na chatu, která je postavena z Porothermu, bude Vám trvat delší dobu, než v ní pocítíte teplo, jelikož toto teplo budou do sebe nasávat ze začátku chladné cihly. Na druhou stranu, je zase o to déle budou ze sebe vyzařovat.
Za 1 m2 zdiva Ytong tl. 150 mm se všemi povrchovými úpravami a s prací dle ceníku RTS zaplatíte 1839 Kč včetně DPH. Za to stejné u Porothermu zaplatíte 1441 Kč včetně DPH. Porotherm je tedy i výrazně levnější.
Na každý detail máme zpracované
analýzy. Díky tomu tvoříme
kvalitní a ekonomické domy.
Podle našich projektů se staví,
nejedná se jen o nějaký kus
papíru pro úředníky.
Tvoříme kvalitní
architekturu, která je dobře
hodnocena.
Video má 22 minut a popisuje postup níže. Před osobní schůzkou je nutné video shlédnout.
Postup spolupráce se vždy mírně upravuje dle potřeb klienta a typu stavby.
První schůzka u nás v kanceláři je zdarma a sdělíme vám tyto informace:
a potkejme se v kanceláři v Pardubicích, v Praze nebo online
17. listopadu 216, 530 02 Pardubice I
Oldřichova 34, 128 00 Praha - Vinohrady
Fakturační adresa: Ing. Matěj Machač, Stavařov 99, 530 09 Pardubice, IČO 76675190
Jsem plátce DPH