1) Podsklepený dům s drenážním systémem
Když je dům ve svahu, často je potřeba kolem něj instalovat drenážní systém. Ztékající voda v souvrství zeminy tak může dům obtéci. V takovém případě se okolo domu vytvoří drenážní systém, který se skládá z drenážní perforované trubky, která je obsypána štěrkem bez jemné frakce a ten je zabalen do geotextílie.
Aby byl systém kompletní, na vnější stranu zdiva se instaluje nopová fólie s nakašírovanou geotextílií, která má funkci odvádět vodu od stěny do spodní části drenážního systému. V takové případě je nopová fólie nutná, a právě tento způsob užití doporučujeme.
2) Ochrana svislé hydroizolace
Když je dům podsklepený a zdivo je opatřeno vnější hydroizolační vrstvou, nejčastěji asfaltovou modifikovanou lepenkou, je potřeba tuto vrstvu chránit. Jde o ochranu před propíchnutím hydroizolace ostrým kamením nebo před strhnutím hydroizolace při sedání zeminy okolo domu. V takových případech se hydroizolace muže chránit nopovou fólií, avšak podle nás je taková ochrana nedostatečná a měla by se doplnit ještě o vrstvu XPS polystyrenu či přizdívkou. Proto je možné takto chránit jen významem nepodstatné prostory.
3) Ochrana proti dešťové vodě u dodatečné sanace již existujících objektů
Když je starý dům podsklepený, často vídáme, že se dodatečně opatřuje nopovou fólií. V některých případech to může částečně pomoci snížení vlhkosti ve sklepních prostorech, jelikož nopová fólie zabrání dešťové vodě, která se vsakuje do hlubších vrstev zeminy, aby se dostala do kontaktu se zdivem. Tento způsob sanace však nedoporučujeme. Nopová fólie ale také může zabraňovat odpaření a odtékání vody, která se tam naopak dostane, jelikož mezi objektem a nopovou fólií bývá mezera. To pak naopak situaci s vlhkostí ještě zhorší.
Samotné napojování nopové fólie je nevodotěsné a je prováděno pouze překryvem nopových fólii přes sebe. To bývá nejslabší místo, kudy voda může vniknout a následně se přes nopovou fólii nemůže dostat do zeminy, ale vsákne se do zdiva.
Někdo argumentuje tím, že mezi zdivem a fólií je mezera, která odvětrává vlhkost. To však není pravda. Aby byl nějaký prostor větraný, je potřeba aby měl přívod a odvod vzducuh. Nopová fólie však neumožňuje vzduch přivádět a zdivo tak větrané není.
Vlhkost se do zdiva dostává i přes přirozeně vlhkou zeminu, tato vlhkost má pak problém se ze zdiva dostat a dostane se pouze do interiéru sklepa. Nopová fólie nezabrání vzlínání vlhkosti od základů.
V některých výjimečných případech může u dodatečné sanace již existujících domů nopová fólie s vlhkostí pomoci, bývá to však pouze částečné řešení problému. To znamená, že zdivo zůstává stále nadměrně vlhké a problém se zcela nevyřeší. Proto v těchto případech nedoporučujeme toto opatření, které může být nadměrně drahé, neúčinné a při neodborném odstranění zeminy okolo domu může hrozit i významné statické porušené domu.
Nopová folie u nepodsklepených novostaveb
Použití nopové folie je v tomto případě zcela bezdůvodné. Ve chvíli, kdy je nopová fólie přiložena na zateplený základ XPS polystyrenem, je její funkce zbytečná. XPS polystyren může být mírně protlačen ostrými kameny, a i kdyby mělo být protlačení větší, nopová fólie tomu stejně nezabrání. V takových případech je při průměrně velkém domě, investice cca 50 000 Kč do nopové fólie vyhozenými penězi.